Tokio 2020: Judocy nie polecą do Japonii. Powodem koronawirus

Inne
Tokio 2020: Judocy nie polecą do Japonii. Powodem koronawirus
fot. PAP

Ze względu na epidemię koronawirusa polscy judocy nie wezmą udziału w zgrupowaniu w Japonii. "W zamian planujemy udział w campach w Rosji, Gruzji, Turcji i Hiszpanii" - przekazał szkoleniowiec reprezentacji Mirosław Błachnio.

W dniach 9-30 marca biało-czerwoni mieli trenować w ośrodkach Tokai (kobiety i mężczyźni) i Tsukuba (kobiety). Ich bazą pobytową miało być Takasaki, gdzie przybywali przed ubiegłorocznymi mistrzostwami świata w Tokio, gdzie brązowy medal zdobyła Julia Kowalczyk (57 kg).

 

"Mamy alternatywny plan przygotowań do igrzysk, zakładający pozostanie w Europie. W Azji planowaliśmy stoczenie dużej liczby walk z Japończykami, a w tej sytuacji do pojedynków z wymagającymi przeciwnikami dojdzie w Rosji i Gruzji w marcu, w Turcji w kwietniu oraz w Hiszpanii w czerwcu" - poinformował Błachnio.

 

Pierwotnie przez trzy tygodnie część kadry miała trenować w Japonii, a niektórzy planowali start w dniach 13-15 marca w Grand Slamie w Jekaterynburgu.

 

"Po zmianach spowodowanych epidemią koronawirusa, większa liczba naszych judoków wystąpi w wysoko punktowanych turniejach międzynarodowych, choć w zależności od potrzeb. Część osób jest już blisko zdobycia kwalifikacji olimpijskiej i dla nich korzystna jest jak największa liczba mocnych rywali w walkach treningowych, a inni muszą jeszcze zbierać punkty. Dlatego zdecydowaliśmy o pozostaniu na campach po Grand Slamie w Rosji i Grand Prix w Tbilisi i Antalyi" - dodał szkoleniowiec.

 

Z kolei w czerwcu międzynarodowy camp treningowy odbędzie się w Hiszpanii. Polacy połączą go ze zgrupowaniem w Giżycku.

 

"Przygotowania do igrzysk mamy rozpisane w detalach. Na początku maja będziemy rywalizować w mistrzostwach Europy w Pradze. Bardzo blisko występu w Czechach są triumfatorzy Pucharu Świata w Warszawie: Karolina Pieńkowska (52 kg), Angelika Szymańska (63 kg), Urszula Hofman (70 kg), Damian Stępień (81 kg), Kacper Szczurowski (100 kg)" - przyznał Błachnio.

 

W dniach 6-8 marca 14-osobowa reprezentacja polskich judoów rywalizować będzie w Grand Prix w marokańskim Rabacie.

 

W Japonii stwierdzono już około tysiąca przypadków Covid-19, a zmarło z tego powodu 12 osób. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 52 zgony.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze