Skromne zwycięstwo Piasta nad Arką

Piast Gliwice pokonał z własnym stadionie Arkę Gdynia 1:0 w środowym wieczornym meczu 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Gliwiczanie w poprzedniej kolejce przegrali na wyjeździe z beniaminkiem Rakowem Częstochowa 0:2 i ich przewaga nad dolną „ósemką” mocno stopniała. Arka zremisowała z ŁKS Łódź 1:1 i w środę grała o poprawę dorobku w strefie spadkowej.

Pierwsza połowa należała zdecydowanie do gospodarzy. Częściej atakowali, kilka razy rozmontowali defensywę rywali, ale przez niemal pół godziny nie potrafili skończyć swoich akcji dobrym strzałem.

W 29. minucie hiszpański pomocnik mistrza Polski Jorge Felix zmylił obrońców Arki, po jego uderzeniu piłka odbiła się od słupka, a do siatki skierował ją Piotr Parzyszek.

Gdynianie mieli przed przerwą problemy z wyprowadzeniem akcji ofensywnych. Jedynie niecelny strzał z bliska Macieja Jankowskiego mógł zaniepokoić gliwickiego bramkarza.

Tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą część dwukrotnie musiał interweniować golkiper Arki, po strzałach Martina Konczkowskiego i Patryka Sokołowskiego.

Drugą połowę od natarcia zaczęli gospodarze. Pavels Steinbors znów miał okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Po kwadransie miejscowi kibice ucieszyli się z drugiego gola, tyle że piłka po silnym strzale Konczkowskiego ugrzęzła w bocznej siatce.

Próby wyjścia Arki z kontrą kończyły się daleko bramki Piasta. Obrońcom gliwiczan starał się uciec wprowadzony do gry napastnik Oskar Zawada. Z dystansu próbował pokonać bramkarza gliwiczan Marko Vejinovic.

Bliżej gola byli mistrzowie Polski, po „główce” Tomasza Jodłowca piłkę wybił ponad poprzeczkę Steinbors.

W końcówce w barwach gospodarzy zadebiutował węgierski ofensywny pomocnik Kristopher Vida, pozyskany tydzień wcześniej ze słowackiego ekstraklasowego DAC 1904 Dunajska Streda.

Remis gościom mógł zapewnić w 86. minucie Nemanja Mihajlovic, gdyby z ostrego kąta trafił do bramki przeciwnika. To była ostatnia szansa przyjezdnych na zmianę wyniku.

Piast Gliwice - Arka Gdynia 1:0 (1:0)

Bramka: Piotr Parzyszek 29

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Uros Korun, Jakub Czerwiński, Tomas Huk - Martin Konczkowski (84. Bartosz Rymaniak), Sebastian Milewski, Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (81. Kristopher Vida), Mikkel Kirkeskov - Jorge Felix, Piotr Parzyszek (76. Patryk Tuszyński)

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Douglas Bergqvist, Frederik Helstrup (57. Luka Maric), Jakub Wawszczyk - Maciej Jankowski, Michał Nalepa (76. Dawit Szirtładze), Marko Vejinovic, Michał Kopczyński, Nemanja Mihajlovic - Fabian Serrarens (61. Oskar Zawada)

Żółte kartki: Marko Vejinovic, Dawit Szirtładze

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 3 363