Widzew Łódź AMP Futbol oficjalnie nową sekcją Widzewa Łódź

Inne
Widzew Łódź AMP Futbol oficjalnie nową sekcją Widzewa Łódź
materiały prasowe

Na początku marca dopełnione zostały wszelkie formalności, dzięki czemu w klubie z Al. Piłsudskiego 138 powstała drużyna AMP Futbolu. Już wkrótce czeka ją debiut w ekstraklasie.

Zgodnie z zapowiedziami z września ubiegłego roku Widzew zdecydował się wesprzeć inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską. Ostatecznie nowa sekcja uruchomiona została w pierwszych dniach marca.


AMP Futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zawodnikiem w polu może być każda osoba z dysfunkcją kończyny dolnej (jednostronna amputacja, wada wrodzona lub nabyta). Z bramkarzem jest analogicznie, jednak w tym przypadku dotyczy to dysfunkcji kończyny górnej. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul ortopedycznych - nie korzysta się z protez. Mecze trwają 2x20 minut, a gra się w siedmiu (sześciu zawodników plus bramkarz).


W Polsce sport ten zyskuje na popularności. Jego ambasadorami są między innymi Marek Citko i znany dziennikarz sportowy Michał Pol. Od 2015 roku kluby rywalizują o miano mistrza kraju w zorganizowanej przez AMP Futbol Polska ekstraklasie. W 2020 roku tytułu bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała, a w gronie pięciu drużyn rywalizujących o najwyższe miejsce na podium znajdzie się też debiutujący w tej dyscyplinie Widzew Łódź AMP Futbol. Rozgrywki odbywać będą się w formie pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. A są wśród nich liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w Polsce: Legia Warszawa, Warta Poznań i Widzew.


Pierwsze treningi widzewiacy rozpoczęli we wrześniu minionego roku. Od tego czasu powstawać zaczęły profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład personalny zespołu i sztabu szkoleniowego. Trenerem drużyny jest Rafał Chorąży.


Drużyna ma już za sobą nieoficjalny debiut meczowy. 23 lutego łodzianie zmierzyli się towarzysko z Wartą Poznań, przegrywając 0:1. 15 marca będą mieli okazję do oficjalnego rewanżu, tym razem na własnym terenie. Dzień wcześniej, 14 marca, Widzew Łódź AMP Futbol zostanie oficjalnie zaprezentowany kibicom w Sercu Łodzi, przy okazji meczu ligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

informacja prasowa, PZ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie