MŚ w półmaratonie w Gdyni przeniesione z powodu koronawirusa

Lekkoatletyka
MŚ w półmaratonie w Gdyni przeniesione z powodu koronawirusa
fot. PAP

Zaplanowane w niedzielę 29 marca w Gdyni mistrzostwa świata w półmaratonie mają się odbyć 17 października. Powodem przełożenia zawodów, do której zgłosiło się blisko 30 tysięcy biegaczy z około 80 państw, jest ryzyko zarażenia koronawirusem.

Cała impreza miała potrwać trzy dni – od piątku 27 do niedzieli 29 marca. Pierwszego dnia i w sobotę przewidziano m. in. biegi z udziałem dzieci i młodzieży, natomiast główną rywalizację na dystansie 21, 097 km zaplanowano w niedzielę.

 

Z uwagi na ryzyko zarażenia koronawirusem mistrzostwa zostały w piątek przełożone na 17 października.

 

„Tę decyzję, kierując się troską o bezpieczeństwo mieszkańców i naszych gości, podjąłem wspólnie ze światową federacją lekkoatletyczną. W tym zakresie jesteśmy także w stałym kontakcie ze służbami wojewody pomorskiego, którego opinii wysłuchaliśmy oraz ze służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo sanitarne. Wierzymy, że jest to decyzja odpowiedzialna, jedyna jaką w tym momencie można było podjąć. Nie wykluczam, że w przyszłości, w zależności od tego jak sytuacja będzie się rozwijać, będziemy podejmować kolejne podobne działania” – powiedział na konferencji prasowej w Gdyni prezydent miasta Wojciech Szczurek.

 

Organizatorzy przekonują, że przeprowadzenie tak dużych i spektakularnej zawodów w atmosferze strachu nie ma sensu. Z założenia ma to być impreza z udziałem mieszkańców, którzy mieli na ulicach dopingować najlepszych lekkoatletów świata. Nie brano także pod uwagę możliwości rozegrania biegu z udziałem tylko zawodowców i bez kibiców.

 

„To nie ma być impreza kadłubowa, dlatego cieszę się, że między władzami miasta, wojewodą pomorskim i światową federacją lekkoatletyczną panuje wyjątkowa zgodność. To na pewno nie jest decyzja przedwczesna, bo widzimy co się dzieje w Europie i na świecie. Odwołano wielkie biegi, maratony w Paryżu, Tokio, Barcelonie oraz Rzymie. Ten dodatkowy czas spożytkujemy na to, aby te zawody były jeszcze lepsze i bardziej okazałe. Mamy ambicję zorganizować najlepsze mistrzostwa świata w historii. Ważne jest również to, że nie wycofał się żaden partner i sponsor biegu” – podkreślił szef komitetu organizacyjnego MŚ w półmaratonie Michał Drelich.

 

Do zawodów zgłosiło się blisko 30 tysięcy biegaczy z około 80 państw, ale organizatorzy nie przewidują zwrotu opłaty startowej.

 

„Do uczestników wysłaliśmy komunikat w jaki sposób można rozwiązać kwestie udziału w mistrzostwach. Z automatu wszystkie pakiety startowe zostaną przeniesione na 17 października, ale bierzemy oczywiście pod uwagę, że nowy termin nie wszystkim będzie pasował i dla takich osób mamy dwie propozycje. Jedna zakłada możliwości odbioru świadczeń przynależnych do pakietu startowego w postaci koszulki i plecaka, a druga bezpłatne przepisanie pakietu na inną osobę” – dodał Drelich.

 

Przełożone zostały także Kolosy – 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które zaplanowano Gdyni w dniach 13 – 15 marca. Ta impreza także powinna odbyć się jesienią.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze