PŚ w skokach: Żyła piąty w kwalifikacjach w Oslo. Awans pięciu Polaków

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w kwalifikacjach przed niedzielnym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. W pierwszej serii wystąpi jeszcze czterech Polaków. W piątek najlepszy był Niemiec Constantin Schmid, który objął prowadzenie w cyklu Raw Air.

Schmid skoczył 130 m, a Żyła wylądował o cztery metry bliżej. Drugie miejsce zajął Austriak Michael Hayboeck - 130,5 m, a trzecie Słoweniec Ziga Jelar - 129,5 m.

Na 14. pozycji uplasował się wracający do rywalizacji w Pucharze Świata Maciej Kot - 129 m.

W końcówce zawodów wyraźnie pogorszyły się warunki wietrzne. Dopiero 27. miejsce zajął Kamil Stoch - 120 m, a 42. Dawid Kubacki - 117,5 m. 43. był natomiast Jakub Wolny - 119,5 m.

Odpadł Aleksander Zniszczoł, którego sklasyfikowano na 51. pozycji - 117,5 m.

W trakcie turnieju Raw Air na skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund odbędą się cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Do klasyfikacji generalnej cyklu pod uwagę będą brane noty uzyskane we wszystkich tych zawodach, a także czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

W sobotę w stolicy Norwegii odbędzie się konkurs drużynowy. Początek o godzinie 14.30.