PlusLiga: Siatkarze ZAKSY wygrali w Olsztynie

W spotkaniu 23. kolejki PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3. Kędzierzynianie przyjechali do Olsztyna prosto z meczu Ligi Mistrzów w Kemerowie. Wygrali dwa pierwsze sety, w trzecim – najbardziej zaciętym – górą byli gospodarze, ale w kolejnym goście zwyciężyli zdecydowanie.

W pierwszym secie przewagę mieli siatkarze z Kędzierzyna-Koźla, ale gospodarze dotrzymywali im kroku do stanu 18:18. Później ZAKSA popisała się punktową serią: atak Kamila Semeniuka, dwa bloki po atakach Jana Hadravy i zrobiło się 18:21. Końcówka to kolejna trzypunktowa seria gości. Krzysztof Rejno ze środka, serwis w boczną linię w wykonaniu Arpada Barotiego i blok, gdy z trudnej piłki atakował Mateusz Mika – to akcje, które przyniosły przyjezdnym decydujące punkty (19:25). Skuteczny atak, szczelny blok i punktowa zagrywka – w każdym z tych elementów lepsi byli kędzierzynianie.

Druga odsłona rozpoczęła się obiecująco dla gospodarzy (8:5), ale w środkowej części seta przeważali siatkarze ZAKSY (13:16). Olsztynianie znów zerwali się do walki. Sygnał dał asem serwisowym Wojciech Żaliński (15:17), później gospodarze wyrównali na 18:18. W końcówce powtórzyła się jednak historia z pierwszej partii. Dwa skuteczne ataki Łukasza Wiśniewskiego ze środka pozwoliły gościom odskoczyć na dwa oczka (19:21). Rejno wywalczył piłkę setową (22:24), w kolejnej akcji odpowiedział Mika, ale Baroti atakiem z prawego skrzydła zakończył tę część meczu (23:25).

Set numer trzy, po wyrównanym początku (6:6), długo toczył się przy przewadze przyjezdnych (9:12, 13:16, 15:18). Olsztynianie nie rezygnowali jednak i zdołali odrobić straty – as serwisowy Żalińskiego przyniósł im wyrównanie (19:19). Rozpoczęła się zacięta walka, zwieńczona emocjonującą końcówką. Żaliński wywalczył piłkę setową dla Indykpolu AZS (24:23), ale po chwili odpowiedział Baroti i rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Wygrali ją gospodarze, zdobywając decydujący punkt po autowym ataku Aleksandra Śliwki (27:25).

Podrażnieni kędzierzynianie czwartą partię rozpoczęli od mocnego uderzenia (0:4). To był wstęp do deklasacji olsztynian, bo w dalszej części seta na parkiecie istniała praktycznie tylko jedna drużyna. Już w środkowej części seta ZAKSA miała dziesięć oczek przewagi (3:13) i spokojnie zmierzała po zwycięstwo. Skuteczny blok dał im piłkę meczową (16:24), a serwis gospodarzy w siatkę zakończył to spotkanie (17:25). MVP: Benjamin Toniutti.

Indykpol AZS: Paweł Woicki, Seyed Mohammad Mousavi, Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Hadrava, Mateusz Mika – Michał Żurek (libero) oraz Tomasz Kowalski, Dawid Sokołowski, Wojciech Żaliński. Trener: Daniel Castellani.
Grupa Azoty ZAKSA: Benjamin Toniutti, Simone Parodi, Łukasz Wiśniewski, Arpad Baroti, Piotr Łukasik, Krzysztof Rejno – Paweł Zatorski (libero) oraz Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Filip Grygiel, Przemysław Stępień, Sebastian Warda. Trener: Nikola Grbić.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 23. kolejki PlusLigi:

2020-03-06: PGE Skra Bełchatów – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (23:25, 25:17, 25:16, 21:25, 15:9)
2020-03-06: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Asseco Resovia 2:3 (25:21, 21:25, 22:25, 25:17, 13:15)
2020-03-07: BKS Visła Bydgoszcz – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (26:24, 25:21, 25:23)
2020-03-07: Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (19:25, 23:25, 27:25, 17:25)
2020-03-08: Trefl Gdańsk – Verva Warszawa Orlen Paliwa (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2020-03-08: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-03-09: Cuprum Lubin – MKS Będzin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).