Trefl rozbił Vervę! Zmiana lidera po 23. kolejce PlusLigi

W meczu 23. kolejki PlusLigi siatkarze Trefla Gdańsk wygrali z Vervą Warszawa Orlen Paliwa 3:0. Najwięcej emocji przyniósł drugi set, w którym gospodarze przegrywali już 9:16, ale zdołali odrobić straty i zwyciężyć na przewagi. Porażka w Ergo Arenie oznacza, że drużyna ze stolicy straciła po tej serii gier pozycję lidera i traci do Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle dwa punkty.

Gospodarze dobrze rozpoczęli to spotkanie, szybko uzyskali kilka punktów przewagi (4:1), ale później gra się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce oglądaliśmy punktową serię gospodarzy od stanu 17:17 do 21:17, przy dobrych zagrywkach Pablo Crera. Przyjezdni błyskawicznie zdołali odrobić straty (21:21), ale to siatkarze Trefla wygrali dwie ostatnie akcje w tym secie. Bartłomiej Mordyl skutecznie uderzył ze środka, a po chwili Artur Udrys zaatakował w aut (25:23).

W drugiej odsłonie długo przeważali siatkarze ze stolicy. Po dwóch udanych akcjach Bartosza Kwolka z lewego skrzydła odskoczyli na trzy oczka (7:10), potem jeszcze powiększyli przewagę i przy stanie 9:16 wydawało się, że kontrolują przebieg tego seta. Gospodarze zerwali się jednak do walki i pokazali charakter. Sygnał do ataku dał Paweł Halaba, który popisał się asem serwisowym (13:16). W końcówce, po ataku Halaby gdańszczanie złapali punktowy kontakt (20:21), później wyrównali, a po ataku Bartosza Filipiaka uzyskali przewagę (23:22). Halaba wywalczył piłkę setową (24:23), ale skuteczny blok siatkarzy Vervy rozpoczął rywalizację na przewagi. Atak Filipiaka i as serwisowy Wojciecha Grzyba przesądziły o zwycięstwie Trefla 26:24.

Taka końcówka poprzedniej partii nieco podrażniła drużynę z Warszawy, bo Kwolek rozpoczął trzeciego seta od efektownej punktowej zagrywki. To były jednak miłe złego początki, bo w kolejnych akcjach gdańszczanie zdominowali przebieg wydarzeń na boisku. Rozpoczęli od popisu Filipiaka, który w kilku kolejnych akcjach rozbił rywali zagrywką i atakiem (8:3). To nakręciło siatkarzy Trefla, którzy jeszcze powiększyli punktowy dystans (11:4, 17:10). W końcówce gospodarze kontrolowali sytuację, a Verva nie była już w stanie odrobić strat. Przestrzelona zagrywka Kwolka zakończyła to spotkanie (25:19).

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (22), Paweł Halaba (10) – Trefl; Artur Udrys (17) – Verva. MVP: Bartosz Filipiak (18/36 = 50% + 3 asy serwisowe + 1 blok).

Dzięki tej wygranej podopieczni trenera Michała Winiarskiego zapewnili sobie miejsce w czołowej ósemce i grę w fazie play-off. Drużyna ze stolicy straciła pozycję lidera tabeli. Na dwie kolejki przed końcem fazy zasadniczej o dwa punkty wyprzedza ją Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w sobotę pokonała na wyjeździe Indykpol AZS Olsztyn 3:1.

Trefl Gdańsk – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:0 (25:23, 26:24, 25:19)

Trefl: Pablo Crer, Bartosz Filipiak, Szymon Jakubiszak, Marcin Janusz, Bartłomiej Mordyl, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Wojciech Grzyb, Paweł Halaba, Mateusz Janikowski, Kewin Sasak. Trener: Michał Winiarski.
Verva: Antoine Brizard, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Kevin Tillie, Artur Udrys, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Jan Król, Patryk Niemiec. Trener: Andrea Anastasi.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 23. kolejki PlusLigi:

2020-03-06: PGE Skra Bełchatów – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (23:25, 25:17, 25:16, 21:25, 15:9)
2020-03-06: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Asseco Resovia 2:3 (25:21, 21:25, 22:25, 25:17, 13:15)
2020-03-07: BKS Visła Bydgoszcz – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (26:24, 25:21, 25:23)
2020-03-07: Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (19:25, 23:25, 27:25, 17:25)
2020-03-08: Trefl Gdańsk – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:0 (25:23, 26:24, 25:19)
2020-03-08: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-03-09: Cuprum Lubin – MKS Będzin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).