Nie żyje dwukrotna medalistka olimpijska w rzucie oszczepem

Lekkoatletyka
Nie żyje dwukrotna medalistka olimpijska w rzucie oszczepem
fot. PAP
Dana Zatopkova, złota i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie oszczepem

W wieku 97 lat zmarła w szpitalu w Pradze Dana Zatopkova, złota i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie oszczepem. Dwukrotna mistrzyni Europy (1954, 1958) była żoną słynnego biegacza Emila Zatopka.

W trakcie igrzysk w Helsinkach w 1952 roku niemal jednocześnie wywalczyli złote medale. Zdjęcie, na którym Zatopkova obejmuje Emila po jego niespodziewanym zwycięstwie w maratonie obiegło cały świat.

 

"To był piękny pocałunek, a Emil sobie na niego zasłużył" - mówiła później w wywiadach.

 

Ona sama w Helsinkach rzuciła oszczepem 50,47 m i również wywalczyła złoto. Osiem lat później na igrzyskach w Rzymie była druga. Była też rekordzistką świata. W 1958 roku uzyskała wynik 55,73 m.

 

ZOBACZ TEŻ: Tragedia na drodze! Piłkarze zginęli w wypadku jadąc na mecz

 

Zatopkova przyszła na świat 19 września 1922 roku w morawsko-śląskiej miejscowości Karwina. Tego samego dnia urodził się jej... przyszły mąż.

 

Razem z Emilem Zatopkiem, który zmarł 20 lat temu, byli w ówczesnej Czechosłowacji nie tylko sportowym, ale i moralnym przykładem. Kibice ich uwielbiali.

 

Nigdy nie zdecydowali się na to, by mieć dzieci. Ona po zakończeniu kariery była trenerką, on najpierw pracował jako śmieciarz, później przeniósł się do administracji.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze