Aż 10 niemieckich klubów zbankrutuje po zawieszeniu Bundesligi z powodu koronawirusa?

Piłka nożna
Aż 10 niemieckich klubów zbankrutuje po zawieszeniu Bundesligi z powodu koronawirusa?
fot. PAP
Bayern Monachium Roberta Lewandowskiego to finansowy gigant, ale wiele niemieckich klubów może zbankrutować z powodu przerwania rozgrywek Bundesligi.

Do końca sezonu Bundesligi pozostało dziewięć kolejek, ale przedwczesne przerwanie rozgrywek z powodu koronawirusa COVID-19 oznaczać będzie wielomilionowe straty dla dwucyfrowej liczby klubów. Z pomocą mogą przyjść najbogatsze niemieckie kluby, w tym Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Schalke 04.

W sobotę miała rozpocząć się 26. kolejka Bundesligi, jednak rozgrywki zostały przerwane przez epidemię koronawirusa. Ta, według piątkowych decyzji miała się odbyć bez udziału kibiców. Została jednak anulowana w ostatniej chwili.

 

Media szacują, że niemieckie kluby na tej decyzji stracą aż 330 milionów euro z praw telewizyjnych, 240 mln euro od sponsorów i 130 mln euro z biletów na stadionach. Łącznie oznacza to nawet 700 mln euro strat.

 

Zobacz: UEFA odwołała przyszłotygodniowe mecze w Lidze Mistrzów i Lidze Europy

 

Łatwo więc policzyć, że brak każdej z kolejek uszczupli portfele łącznie o 90 mln euro. Dla wielu klubów może to oznaczać problem z przetrwaniem. Media sugerują, że zagrożonych upadkiem będzie dziewięć, a nawet dziesięć klubów Bundesligi.

 

W poniedziałek przedstawiciele klubów Bundesligi i 2. Bundesligi spotkają się we Frankfurcie na kryzysowym zebraniu, aby spróbować coś zaradzić kryzysowi finansowemu w związku z przerwaniem rozgrywek. 

 

Zobacz: Rybus: W Rosji życie toczy się normalnie. Nie czujemy strachu

 

Prezesi mniejszych klubów mają nalegać na rozegranie jeszcze jednej kolejki, zanim rozgrywki zostaną całkowicie przerwane. To oczywiście oznaczałoby zmniejszenie strat. Jednym z pomysłów jest założenie specjalnego funduszu, w ramach którego bogatsze kluby będą wspierać te mniejsze i pozwolą im przetrwać trudny moment.

 

W piątek o możliwym wykryciu koronawirusa u swojego trenera Steffena Baumgartema oraz potwierdzonym przypadku obrońcy Luki Killiana poinformował Paderborn. Do piątku odnotowano w Niemczech 3062 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie