Nie będzie dwumeczu w finale afrykańskiej LM. Zmiana niespowodowana koronawirusem

Piłka nożna
Nie będzie dwumeczu w finale afrykańskiej LM. Zmiana niespowodowana koronawirusem
fot. PAP

O tytule w afrykańskiej Lidze Mistrzów zadecyduje jedno spotkanie, a nie jak dotychczas dwa – ogłosiła w poniedziałek tamtejsza konfederacja piłkarska (CAF). Finał rozegrany zostanie 29 maja na Japoma Stadium w mieście Douala w Kamerunie.

Od ponad pół wieku w finale afrykańskiej LM odbywał się dwumecz. Chaotyczne zakończenie poprzedniego sezonu sprawiło, że zatwierdzono została ważna zmiana.

 

ZOBACZ - KMŚ 2019: Triumf Esperance Tunis w meczu o 5. miejsce

 

Piłkarze tunezyjskiego klubu Esperance zostali oficjalnie uznani triumfatorami rozgrywek 2018/2019. Ubiegłoroczny finał z Wydad Casablanca nie został dokończony. W pierwszym spotkaniu w Maroku padł remis 1:1, natomiast w rewanżu zawodnicy Wydad stanowczo protestowali przeciwko decyzji sędziów o nieuznaniu gola na 1:1 w 59. minucie. Domagali się wideoweryfikacji, która okazała się niemożliwa, ponieważ system nie działał. Zespół z Maroka odmówił wznowienia gry, a dyskusje i kłótnie trwały ok. dwóch godzin. Ostatecznie arbiter postanowił zakończyć mecz, tym samym przyznając trofeum Esperance.

 

Kilka dni później komitet wykonawczy CAF nakazał powtórzenie tego spotkania na neutralnym terenie, ale oba kluby zwróciły się ze skargą do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Instytucja w Lozannie anulowała decyzję komitetu wykonawczego oraz nakazała rozpatrzenie tej kwestii komisji dyscyplinarnej CAF. Ta uznała, że zawodnicy z Casablanki w sposób nieprzepisowy odmówili dokończenia meczu i przyznała rywalom walkowera. Okazuje się, że finał 2019 jest jednak nadal przedmiotem sporu w sądzie arbitrażowym w Szwajcarii.

 

W półfinałach edycji 2019/2020 zagrają: Raja Casablanca – Zamalek Kair i Wydad Casablanca – Al-Ahly Kair. To będą konfrontacje marokańsko-egipskie. Pierwsze mecze 1-2 maja, rewanże tydzień później.

 

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze