Tokio 2020: Sztafeta olimpijska bez publiczności

Inne
Tokio 2020: Sztafeta olimpijska bez publiczności
fot. PAP
Czy ogień olimpijski zapłonie w 2020 roku zgodnie z planem?

Organizatorzy igrzysk w Tokio zwrócili się we wtorek z apelem do kibiców, aby nie gromadzili się tłumnie przy trasie sztafety z ogniem olimpijskim, a raczej oglądali ją w telewizji albo w internecie. Część lokalnych uroczystości towarzyszących sztafecie została odwołana.

Ogień olimpijski dotrze do Japonii w najbliższy czwartek, a sztafeta ma ruszyć 26 marca z regionu Fukushima, dotkniętego trzęsieniem ziemi, tsunami i awarią elektrowni atomowej w 2011 roku.

 

Organizatorzy poinformowali, że trasa sztafety na razie nie ulega modyfikacji i będzie przebiegać przez wszystkie prefektury Japonii, ale niewykluczone są zmiany w zależności od sytuacji epidemicznej. Ceremonie rozpoczęcia i ukończenia każdego z etapów będą się odbywać bez publiczności, podobnie jak zaplanowana na czwartek uroczystość przekazania ognia przedstawicielom komitetu organizacyjnego igrzysk.

 

Ogień wzniecono 12 marca na starożytnym stadionie w Olimpii. Ceremonia ze względu na zagrożenie koronawirusem również odbyła się bez widzów. Liczbę uczestników ograniczono do 100.

 

Następnego dnia sztafeta, która miała przetransportować ogień z Olimpii do Aten, została przerwana, ponieważ na trasie biegu zbierały się duże grupy ludzi. Grecki Komitet Olimpijski zapowiedział, że nie będzie kontynuował sztafety, ale ogień pozostanie w kraju do 19 marca.

 

Znicz olimpijski ma zapłonąć 24 lipca. Igrzyska mają potrwać do 9 sierpnia, a zmagania paraolimpijczyków - od 25 sierpnia do 6 września.

 

Pandemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 180 tys. przypadków zakażenia i ponad siedem tysięcy zgonów.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie