Kraśnicki: Europa poparła decyzję MKOl o kontynuacji przygotowań do igrzysk

Inne
Kraśnicki: Europa poparła decyzję MKOl o kontynuacji przygotowań do igrzysk
fot. PAP
Kraśnicki: Europa poparła decyzję MKOl o kontynuacji przygotowań do igrzysk.

Wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie z Europy, w tym PKOl, jednogłośnie poparły decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o kontynuacji przygotowań do igrzysk w Tokio, mimo pandemii koronawirusa – poinformował prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

- Tak jak wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie popieramy decyzję MKOl. Ta solidarność i jedność olimpijska wybrzmiała dziś bardzo mocno. Wszyscy dostaliśmy zapewnienie, że wszelkie decyzje – ważne dla naszych sportowców – będą zapadały szybko i sprawnie - powiedział Kraśnicki po wideokonferencji prowadzonej przez przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha.

 

- Sytuacja jest trudna i problematyczna. Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski wielokrotnie podkreślał, że na radykalne decyzje jest za wcześnie oraz że zawsze będzie kierował się odpowiedzialnością” – dodał szef PKOl.

 

W wideokonferencji zorganizowanej przez MKOl uczestniczyli prezesi i przedstawiciele Narodowych Komitetów Olimpijskich z Europy oraz przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Janez Kocijancic.

 

Zobacz także: Co z IO w Tokio? "Nie ma idealnego rozwiązania"

 

Komitety przedstawiły stan przygotowań do igrzysk w swoich krajach oraz poinformowały o problemach, jakie wystąpiły w związku z odwołaniem kwalifikacji olimpijskich. Polski Komitet Olimpijski skierował do MKOl pytania, między innymi: czy rozważana jest zmiana terminu igrzysk olimpijskich oraz jaki jest plan rozwiązania problemów związanych ze zdobywaniem kwalifikacji przez sportowców?

 

Bach ponownie podkreślił, że MKOl umożliwi sportowcom sprawne zdobywanie kwalifikacji olimpijskich, a decyzja o odwołaniu lub przełożeniu igrzysk w Tokio jest w tym momencie przedwczesna.

 

- W tym momencie za wcześnie na spekulacje o zmianie terminu. Przygotowujemy się do igrzysk. Zrobimy wszystko, by odbyły się w zaplanowanym terminie. Mamy pełne wsparcie rządu Japonii i Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020. We współpracy z Międzynarodowymi Federacjami Sportowymi umożliwimy sportowcom zdobycie kwalifikacji olimpijskich w oparciu o zasady, których zmianę wymusza na nas obecna sytuacja - powiedział przewodniczący MKOl.

 

Bach podkreślił, że problem z którym obecnie mierzy się świat, nie dotyczy tylko sportu, ale też życia społecznego i gospodarki. Stąd trzeba go rozpatrywać w szerszym kontekście.

 

Szef MKOl poinformował też, że sytuacja epidemiologiczna jest cały czas monitorowana i zapewnił, że w tym temacie ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie