Regaty Kieler Woche przełożone. Mają odbyć się we wrześniu

Inne
Regaty Kieler Woche przełożone. Mają odbyć się we wrześniu
fot. PAP

Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy żeglarskich regat Kieler Woche zdecydowali w czwartek o ich przełożeniu o dwa i pół miesiąca. 126. edycja Tygodnia Kilońskiego miała się odbyć w dniach 20-28 czerwca, natomiast nowy termin to 4-13 września.

Po raz pierwszy regaty Kieler Woche zostały przeprowadzone w 1882 roku i od tego momentu, z wymuszoną przerwą na I oraz II wojnę światową, rozgrywane są co roku. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich na świecie i największa na Starym Kontynencie.

 

Mają one obecnie rangę Pucharu Europy, a zawodnicy rywalizują m.in. w byłych i aktualnych klasach olimpijskich, młodzieżowych klasach przygotowawczych, jachtach pełnomorskich oraz w kategorii żeglarzy z niepełnosprawnościami. W zeszłym roku w ponad 30 klasach ścigało się blisko 3000 żeglarzy z 50 krajów, w tym około 90 Polaków.

 

W trakcie Tygodnia Kilońskiego odbywają się również pokazy, koncerty, festyny oraz parady jachtów i żaglowców. W Polsce odpowiednikiem tego żeglarskiego festiwalu jest Gdynia Sailing Days.

Zobacz: Leon o koronawirusie we Włoszech: Na zakupy chodzę raz na tydzień

Ostatnio odwołanych zostało kilka innych liczących się żeglarskich imprez. Dwie miały odbyć się na Majorce – mistrzostwa świata w klasie 470 oraz Puchar Europy o Trofeum Księżniczki Zofii (27 marca – 4 kwietnia), który zazwyczaj inaugurował regatowy sezon na Starym Kontynencie. Ponadto w innym terminie odbędzie się Puchar Świata w Genui (13-19 kwietnia) oraz mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 na włoskim jeziorze Garda (11-17 maja).

 

Niebawem można spodziewać się przełożenia zaplanowanych na maj kolejnych regat – m.in. mistrzostw Europy w klasie 470 w Hyeres we Francji (5-13), mistrzostw świata w klasie Finn na Majorce (8-16) oraz mistrzostw Starego Kontynentu w klasach RS:X (Ateny, 10-16) oraz Laser Radial i Laser Standard w greckiej Kalamacie (16-23).

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze