Włoski lekkoatleta wskazał niecodzienny objaw zakażenia koronawirusem

Inne
Włoski lekkoatleta wskazał niecodzienny objaw zakażenia koronawirusem
fot. CyfraSport
Edoardo Melloni wskazał niecodzienny objaw zakażenia koronawirusem

Trzydziestoletni, zainfekowany biegacz Edoardo Melloni wskazał nietypowy objaw zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Oprócz podwyższonej temperatury ciała, suchego kaszlu i kłopotów z oddychaniem, ma to być niemal całkowita utrata smaku i węchu.

Swoimi doświadczeniami z przebiegu choroby Melloni zdecydował się podzielić za pośrednictwem strony internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS). Trzydziestoletni Włoch mieszka na co dzień w Mediolanie, czyli w jednym z miast, w których odnotowano jak dotąd najwięcej przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2.


Zobacz też: Piłkarze Juventusu przerwali kwarantannę i polecieli do ojczyzny


Przebieg choroby COVID-19 u Eduardo zaczął się dość niewinnie. Lekkoatleta zanotował wzrost temperatury ciała do około 37,5 stopnia Celsjusza oraz narzekał na niewielki kaszel. Później objawy bardzo się nasiliły, a trzydziestolatek miał ataki kaszlu trwające nawet do dziesięciu minut. Gdy zaczął kasłać krwią, udał się do szpitala, w którym stwierdzono u niego zarażenie koronawirusem i zapalenie płuc.


"Umieszczono mnie w odizolowanym pokoju. Lekarze, pielęgniarki i cały sztab medyczny muszą przebierać się zanim do niego wejdą. Muszą zakryć całe ciało, noszą podwójne maski oraz plastikową osłonę zakrywającą twarz. Dzięki temu człowiek uświadamia sobie, na jakie ryzyko naraża innych - powiedział Melloni.


Na biegaczu zastosowano terapię, którą stosuje się w szpitalach w chińskim Wuhan, gdzie epidemia miała swój początek. Chorym podaje się leki na artretyzm oraz te, wykorzystywane do leczenia osób zarażonych wirusem HIV. Są nimi mająca działanie przeciwmalaryczne i przeciwzapalne hydroksychlorochina oraz stanowiący kombinację leków przeciwretrowirusowych lopinawir/rytonawir.


 

Zobacz też: Włosi wzruszeni wpisem Szczęsnego. "Mam szczęście, że tu jestem"


Obecnie główny zainteresowany czuje się już lepiej, jednak zwraca też uwagę na dość nieoczywisty objaw towarzyszący zarażeniu koronawirusem.


"U większości chorych odnotowuje się również całkowitą lub częściową utratę smaku i węchu. Występuje ona również u osób, które nie mają żadnych innych symptomów, dlatego warto zwracać na to uwagę, by nie zarażać innych. Osoba chora nie jest w stanie odróżnić kawałka czekolady od gotowanej marchewki czy makaronu z sosem" - powiedział Melloni. 

AŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze