Listkiewicz o Euro 2020: Formuła 12 gospodarzy jest pogrzebana

Piłka nożna
Listkiewicz o Euro 2020: Formuła 12 gospodarzy jest pogrzebana
fot. CyfraSport
Listkiewicz o Euro 2020: Formuła 12 gospodarzy jest pogrzebana

Moim zdaniem formuła 12 miast-gospodarzy jest już pogrzebana. Za rok, w roku 2021, nie ma szansy, żeby to utrzymać. A jeżeli jest, to bardzo znikoma. Od początku ten pomysł był lekko dziwaczny - powiedział w Cafe Futbol były prezes PZPN, Michał Listkiewicz.

Jednym z tematów magazynu Cafe Futbol była przyszłość europejskiego futbolu: Ligi Mistrzów, Ligi Europy i turnieju Euro 2020.

 

– Jest brak spójności, jeśli chodzi o kalendarz rozegranych meczów Ligi Mistrzów… Cztery rewanże są przed nami. Jeszcze większa komplikacja jest w Lidze Europy, gdzie dwa pierwsze mecze 1/8 w ogóle nie doszły do skutku. Uważasz, że UEFA popełniła duży błąd doprowadzając do tego bałaganu w tym kalendarzu, pozwalając rozegrać część spotkań, a część przekładając? – zapytał byłego prezesa PZPN Michała Listkiewicza, który był gościem niedzielnego CF, prowadzący Bożydar Iwanow.

 

Zobacz: Kołtoń: UEFA przygotowała siedem wariantów zakończenia europejskich pucharów

 

– Myślę, że to był błąd. Być może wynikał z chęci utrzymania normalności tam, gdzie było to możliwe, ale wprowadził sporu bałagan – powiedział w specjalnym łączeniu z Gdyni Listkiewicz i dodał: „Zresztą sam to osobiście odczułem, bo syn [sędzia Tomasz Listkiewicz – red.] w ten pechowy czwartek, ostatniego dnia przed zamrożeniem rozgrywek, poleciał wraz z Szymonem Marciniakiem i Pawłem Sokolnickim do Glasgow. Glasgow nie było wtedy bezpośrednio zagrożone, ale jednak odbył podróż, miał przesiadki, miał kontakt z wieloma innymi ludźmi. Nie było to zbyt rozsądne, ale wrócili, są zdrowi i chwała Bogu”.

 

 

W programie poruszony został także temat turnieju Euro 2020, który miał się odbyć w 12 miastach-gospodarzach w 12 różnych państwach Europy. Teraz – w okresie epidemii koronawirusa, który rozprzestrzenił się na kontynencie właśnie poprzez podróżujących – taki format mistrzostw stanął pod znakiem zapytania.

 

Zobacz: Liga Mistrzów: Ten mecz spowodował wybuch pandemii koronawirusa w Europie? (WIDEO)

 

– Moim zdaniem ta formuła jest już pogrzebana. Za rok, w roku 2021, nie ma szansy, żeby utrzymać te 12 państw. A jeżeli jest, to bardzo znikoma. Od początku ten pomysł był lekko dziwaczny. Argumentacja, że na 50-lecie UEFA zrobimy sobie taki wyjątkowy turniej, była może bardzo szlachetna, piękna, ale pozbawiona związków z realnym życiem. Moim zdaniem nie utrzyma się ta formuła. Może turniej będzie w kilku miastach, a może tylko w jednym kraju? Zresztą postawa Rumunii powinna dać do myślenia. Rumuni już kilka dni przed decyzją UEFA ogłosili, że nawet jeżeli Euro się odbędzie, to oni nie będą go organizować. Tu wykazali się większym refleksem, niż działacze – powiedział Listkiewicz.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

seb, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze