PlusLiga: Kto zagra w przyszłym sezonie w europejskich pucharach?

Siatkówka
PlusLiga: Kto zagra w przyszłym sezonie w europejskich pucharach?
fot. PAP
Siatkarze PGE Skry "załapali" się do Ligi Mistrzów na przyszły sezon

Broniąca tytułu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej ekstraklasy siatkarzy w przerwanym z powodu koronawirusa w trakcie fazy zasadniczej sezonie. Medali nie wręczono, ale z ligi spadła ostatnia w stawce Visła Bydgoszcz. W Lidze Mistrzów zagrają w przyszłym sezonie trzy pierwsze drużyny w tabeli - ZAKSA, VERVA oraz Skra.

Rywalizację w PlusLidze zawieszono do odwołania 12 marca, a w środowy wieczór zarząd Polskiej Ligi Siatkówki podjął decyzję, że nie zostanie ona już wznowiona. Do zakończenia części zasadniczej pozostały dwie kolejki. Pierwotnie po niej miała się odbyć faza play off, w której czołowe osiem ekip walczyłoby od ćwierćfinałów o tytuł. Uznano, że w związku z przerwaniem rywalizacji na takim etapie medale nie zostaną przyznane. Do ustalenia finalnej kolejności posłużyła zaś liczba zdobytych punktów.

 

W czołowej trójce znalazły się: ZAKSA, VERVA Warszawa Orlen Paliwa i PGE Skra Bełchatów. Taki sam układ na półmetku fazy zasadniczej. Te trzy zespoły w przyszłym sezonie wystąpią w Lidze Mistrzów. Czwarty Jastrzębski Węgiel, brązowy medalista poprzedniej edycji ekstraklasy, wystąpi zaś w Pucharze Challenge.

 

Przez długi czas ZAKSA w tym sezonie była na czele stawki w PlusLidze, ale po 15. kolejce na pewien czas zastąpiła ją VERVA. Stołeczna drużyna straciła prowadzenie po swoim ostatnim meczu w rozgrywkach 2019/20, gdy uległa na wyjeździe z Treflowi Gdańsk 0:3. Kędzierzynianie wykorzystali potknięcie wicemistrza kraju sprzed roku i odzyskali miano lidera, wyprzedzając warszawski zespół o dwa punkty.

 

ZOBACZ TEŻ: Cztery polskie drużyny w LM? "Prezes chce wystosować pismo do CEV"

 

Beniaminek Ślepsk Malow Suwałki zajął dziewiąte miejsce. Asseco Resovia Rzeszów, która chciałaby jak najszybciej zapomnieć o fatalnych w jej wykonaniu rozgrywkach, była 12., czyli przedostatnia.

 

O prawo gry w ekstraklasie w kolejnym sezonie ubiegać się będą dwie czołowe drużyny I ligi, czyli Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Kluby te zostaną poddane audytowi. Jak zaznaczono w komunikacie PLS, jeśli żaden z nich nie spełni wymogów, to audytowi poddana zostanie także Visła Bydgoszcz, która tym samym zyska szansę powrotu na najwyższy szczebel rozgrywek.

 

 

Z powodu koronawirusa nie odbył się także zaplanowany na 14-15 marca w Katowicach turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy.

 

Końcowa kolejność w ekstraklasie siatkarzy:

 

1. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2. VERVA Warszawa Orlen Paliwa
3. PGE Skra Bełchatów
4. Jastrzębski Węgiel
5. Trefl Gdańsk
6. GKS Katowice
7. Cerrad Enea Czarni Radom
8. Indykpol AZS Olsztyn
9. Ślepsk Malow Suwałki
10. Aluron Virtu CMC Zawiercie
11. MKS Będzin
12. Cuprum Lubin
13. Asseco Resovia Rzeszów
14. BKS Visła Bydgoszcz - spadek

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

psl, PAP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze