PZPS wyjaśnił sytuację na zapleczu LSK

Siatkówka
PZPS wyjaśnił sytuację na zapleczu LSK
fot. Cyfrasport
PZPS zakończył sezon w 1. lidze siatkarek.

Wydział Rozgrywek PZPS, przy aprobacie zarządu, wobec braku możliwości rozstrzygnięć sportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, postanowił zakończyć sezon 2019/20 w rozgrywkach seniorskich organizowanych przez PZPS, czyli w 1. lidze siatkarek oraz w 2. ligach.

Wydział Rozgrywek PZPS, po konsultacjach z przedstawicielami środowiska siatkarskiego, uznał, iż wobec braku jednoznacznego określenia przewidywanej daty możliwego wznowienia zawieszonych rozgrywek oraz prymatu dbałości o zdrowie wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzanie rozgrywek (zawodników, kibiców, działaczy, sędziów i in.), jak również konieczności zminimalizowania organizacyjnych skutków stanu epidemii, zasadne jest uchylenie stanu niepewności co do sezonu 2020/21.

 

Zdając sobie sprawę z bezprecedensowości sytuacji, Wydział postanowił wyważyć racje zarówno poszczególnych uczestników rozgrywek, jak i Związku – jako regulatora tych rozgrywek. W konsekwencji, podjęto decyzje o klasyfikacjach końcowych oraz zasadach awansu i spadku.

 

Klasyfikacja końcowa w 1. lidze siatkarek w sezonie 2019/20 została ustalona na podstawie tabeli po rundzie zasadniczej:

 

1. Joker Mekro Energoremont Świecie
2. UNI Opole
3. Enea Energetyk Poznań
4. Galeria Jurajska Częstochowianka
5. MKS SAN-Pajda Jarosław
6. 7R SOLNA Wieliczka
7. AZS Politechnika Śląska Gliwice
8. STAL Mielec
9. Grupa Azoty PWSZ Tarnów
10. KARPATY MOSiR AZS PWSZ Krosno Glass
11. KSZO Ostrowiec
12. SMS PZPS Szczyrk
13. Budowlani Toruń – wycofanie.

 

Decyzją PLS o prawo gry w sezonie 2020/21 w Lidze Siatkówki Kobiet ubiegać się mogą dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny I ligi kobiet, czyli Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. W przypadku, gdyby wyżej wymienione zespoły nie spełniły wymogów (pierwszeństwo awansu według wyższego miejsca klasyfikacji końcowej I ligi kobiet, po spełnieniu wymogów regulaminowych), takiemu samemu audytowi poddana zostanie Wisła Warszawa, która tym samym będzie wówczas miała szansę pozostać w LSK.

 

ZOBACZ TEŻ: Koniec sezonu PlusLigi i LSK!

 

Żaden zespół z I ligi kobiet nie spada do niższej ligi. Do I ligi kobiet prawo awansu otrzymują zespoły sklasyfikowane na pierwszych miejscach w swoich grupach 2. ligi: KS Spójnia Stargard, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, KS Olimpia Jawor, Asotra MKS-MOS Płomień Sosnowiec, bez możliwości odstąpienia miejsca innemu zespołowi.

 

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem PLS, z Krispol 1. Ligi siatkarzy do 2. ligi spadły dwa ostatnie zespoły: SPS Chrobry Głogów i SMS PZPS Spała. PZPS wskazał cztery zespoły z pierwszych miejsc w swoich grupach, które wykazały gotowość do gry na zapleczu PlusLigi. Są to: BAS Białystok, MKS Avia Świdnik, LKS Czarni Rząśnia oraz Sulęcińskie Towarzystwo Siatkarskie Olimpia.

RM, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie