Kto poprowadzi francuskich siatkarzy na IO? Ważna wypowiedź prezesa

Inne
Kto poprowadzi francuskich siatkarzy na IO? Ważna wypowiedź prezesa
fot. Cyfrasport
Kto poprowadzi francuskich siatkarzy na IO w Tokio?

– Kiedy odnawialiśmy w 2016 roku kontrakt z trenerem Tillie, jednym z celów było zakwalifikowanie się Francji do turnieju siatkarskiego IO i zdobycie medalu. Będziemy nadal pracować w tym kierunku i jestem przekonany, że będziemy mogli kontynuować z nim tę przygodę – powiedział prezes FFVB Eric Tanguy.

Igrzyska olimpijskie w Tokio zostały przełożone na rok 2021 z powodu pandemii koronawirusa. Zdaniem większości obserwatorów, MKOl podjął w tej sytuacji słuszną decyzję. Taka sytuacja pokrzyżowała jednak plany zawodowe wielu trenerów i zawodników. Wśród nich znalazł się m.in. selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Francji Laurent Tillie.

 

Szkoleniowiec chciał zakończyć pracę z drużyną narodową i podpisał kontrakt z japońskim klubem Panasonic Panthers. Umowa ma obowiązywać od września i zakłada, że poprowadzi drużynę, w której obecnie występuje Michał Kubiak przez cztery najbliższe sezony. Tillie chciał pożegnać się z Francją występem na igrzyskach, zmiana terminu była więc dla niego szokiem i może oznaczać, że ostatni mecz w roli selekcjonera Trójkolorowych ma już za sobą.

 

– Jestem zaskoczony, choć podejrzewałem, że igrzyska zostaną przełożone. Miałem jednak nadzieję, że nowy termin będzie jeszcze w tym roku. Nie znamy jeszcze konkretnych dat rozgrywania spotkań, ale nie mam pojęcia, czy poprowadzę tę drużynę – przyznał Tillie.

 

Zobacz: Selekcjoner Francji zrozpaczony po decyzji MKOl

 

Do całej sytuacji odniósł się Eric Tanguy – prezes francuskiej federacji siatkarskiej (FFVB).

 

– Laurent podzielił się ze mną swą decyzją zaraz po turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie. Rozumiem powody, które skłoniły go do pójścia w inną stronę. Przez osiem lat był trenerem reprezentacji Francji, z którą przeżył niezwykłą przygodę. Pragnie nowych wyzwań, co uważam za całkowicie normalne i godne szacunku. Bardzo sfrustrowało go przełożenie terminu igrzysk, ponieważ na turnieju w Tokio chciał zakończyć swą przygodę z drużyną narodową – przyznał sternik federacji.

 

– Przestudiuję różne warianty i postaram się sprawić, by mógł ukończyć powierzony mu projekt. Kiedy odnawialiśmy w 2016 roku kontrakt z trenerem Tillie, jednym z celów było zakwalifikowanie się Francji do turnieju siatkarskiego igrzysk olimpijskich i zdobycie medalu. Będziemy nadal pracować w tym kierunku i jestem przekonany, że będziemy mogli kontynuować z nim tę przygodę – dodał Tanguy.

 

Ta deklaracja oznacza, że francuska federacja będzie chciała kontynuować współpracę z trenerem Tillie do przyszłorocznych igrzysk. Pytanie, czy szkoleniowiec zdoła połączyć swe klubowe obowiązki z rolą selekcjonera Trójkolorowych i czy wyrazi na to zgodę jego nowy pracodawca?

RM, Polsat Sport, ffvb.org
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie