Tokio 2020: Weterani sprintu szykują się do startu

Inne
Tokio 2020: Weterani sprintu szykują się do startu
fot. PAP
Asafa Powell szykuje się do olimpijskiego występu w Tokio.

Weterani biegów sprinterskich Amerykanin Justin Gatlin i Jamajczyk Asafa Powell szykują się do olimpijskiego występu w Tokio, mimo że z powodu pandemii koronawirusa igrzyska zostały przełożone o rok.

Gatlin w lutym 2021 roku skończy 39 lat. Wierzy jednak, że w stolicy Japonii powalczy o drugie złoto igrzysk, po zwycięstwie w Atenach w 2004 roku. Jest ostatnim triumfatorem olimpijskiej "setki" przed epoką fenomenalnego Jamajczyka Usaina Bolta.

 

Jego kariera była naznaczona aferami dopingowymi, ale na poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro zdobył srebrny medal na 100 m. Rok później był już najszybszy na mistrzostwach świata w Londynie, gdzie karierę kończył Bolt. Jest przekonany, że w Tokio będzie w stanie nawiązać walkę z najlepszymi.

 

- Ludzie myślą, że czas gra przeciwko mnie, ale to nieprawda. W 2020 roku nie będę wiele startował, więc powinienem zachować dobrą formę fizyczną - powiedział Gatlin w wywiadzie dla gazety "The Herald".

 

Powell w listopadzie skończył 38 lat. Także on ma dopingową przeszłość. Jest ostatnim rekordzistą świata przed Boltem, ale indywidualnie nie udało mu się zdobyć żadnego medalu olimpijskiego.

 

Zobacz także. Legendarny pięściarz zdradził, na co przeznaczył premię za złoty medal olimpijski (WIDEO)

 

- To całkiem miłe, że w takim wieku możemy ciągle konkurować z tymi młodymi facetami i jesteśmy wymieniani w gronie kandydatów do medali - podkreślił Jamajczyk, który ostatnio miał problemy z pachwiną i mięśniami ud. Po tych dolegliwościach nie ma już jednak śladu i Powell zapewnia, że trenuje z taką intensywnością jak w młodości.

 

Najstarszym w historii zwycięzcą olimpijskiej "setki" jest Brytyjczyk Linford Christie, który w wieku 32 lat był najlepszy w 1992 roku w Barcelonie. Gatlin nie wyklucza, że nawet po igrzyskach w Tokio będzie kontynuował karierę. Jak zaznaczył inspiracją jest dla niego słynny quarterback Tom Brady, który ostatnio w wieku 42 lat podpisał umowę z zespołem ligi futbolu amerykańskiego Tampa Bay Buccaneers. Amerykański sprinter myśli o mistrzostwach świata w Eugene, które miały się odbyć w 2021 roku, ale z powodu przełożenia igrzysk zostaną prawdopodobnie przesunięte o rok.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze