Koniec sezonu w polskim tenisie stołowym. Tytuły przyznane

Inne
Koniec sezonu w polskim tenisie stołowym. Tytuły przyznane
fot. Cyfrasport
Kolejny związek sportowy podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek ligowych

Kolejna liga w Polsce przedwcześnie zakończyła sezon. Z powodu epidemii koronawirusa decyzję o przerwaniu rywalizacji i przyznaniu medali podjął zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Mistrzem Polski kobiet została Enea Siarka Tarnobrzeg, a złoto Superligi mężczyzn wywalczył Kolping Frac Jarosław.

- W konsekwencji epidemii choroby COVID-19 na całym świecie podejmowane są bezprecedensowe decyzje, tj. przełożenie igrzysk olimpijskich w Tokio oraz drużynowych mistrzostw świata, bezpośrednio dotykające środowisko tenisa stołowego to tylko niektóre z nich. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego w minioną niedzielę przedłużyła zawieszenie wszelkich rozgrywek do końca czerwca. Świat sportu zatrzymał się. Wszyscy oczekujemy możliwie szybkiego zażegnania kryzysu, lecz musimy również rozwiązać bieżące problemy wywołane sytuacją kryzysową. Od przeszło dwóch tygodni zarząd PZTS rozważał możliwe scenariusze działań. W wyniku głosowania obiegowego zapadła decyzja o zakończeniu rozgrywek ligowych szczebla centralnego – powiedział prezes Związku Dariusz Szumacher, cytowany w komunikacie.

 

Jak poinformowano, klasyfikacje końcowe rozgrywek Ekstraklasy kobiet, Superligi mężczyzn oraz pierwszej ligi zostały ustalone na podstawie aktualnych tabel. Z uwagi na różną liczbę rozegranych meczów przez poszczególne drużyny parametrem decydującym o kolejności jest ratio, czyli stosunek zdobytych punktów do liczby gier.

 

MP w tenisie stołowym: Na podium 13-letnia Wróbel i 40-letnia Stefańska

 

Tytuły drużynowych mistrzów Polski przyznano ekipom z Podkarpacia - pingpongistkom z Tarnobrzega i pingpongistom z Jarosławia.

 

- Po 20 z 22 kolejek mieliśmy pięć punktów w tabeli Lotto Superligi nad drugim zespołem – Dartomem Bogorią Grodzisk Mazowiecki. Zapracowaliśmy na tytuł, grając przez cały sezon równo i w mocnym składzie. Nie kalkulowaliśmy, czy jechaliśmy do czołowej drużyny czy do walczącej o utrzymanie, zawsze walczyliśmy o trzy punkty. W dwumeczach uzyskaliśmy lepszy bilans i od Dartomu Bogorii, i od Dekorglassu Działodowo. Bardzo cieszymy się z drugiego tytułu mistrzowskiego w ciągu trzech lat, dziękuję zawodnikom, sponsorom i kibicom – powiedział menedżer PKS Kolping Frac Kamil Dziukiewicz.

 

W Ekstraklasie wicemistrzem został SKTS Sochaczew, a brąz zdobył zespół AZS UE Wrocław. W Superlidze tenisiści stołowi z Jarosławia wyprzedzili rywali z Grodziska Mazowieckiego i Działdowa.

 

Podjęto uchwałę dotyczącą również spadków z najwyższych lig. Z kobiecej spadają drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajmowały miejsca 9. i 10. (KU AZS PWSiP Metal-Technik Łomża, ATS east rent Białystok), a z męskiej - miejsca 11. i 12. (Poltarex Pogoń Lębork, Warta Kostrzyn nad Odrą).

 

MP w tenisie stołowym: 13-letnia Wróbel przeszła do historii

 

Do Ekstraklasy i Superligi awansują drużyny, które zajmowały pierwsze miejsca w swoich grupach 1. ligi.

 

- Zdaję sobie sprawę, iż podjęta decyzja jest kontrowersyjna i może wywołać w środowisku spore poruszenie. Przed jej podjęciem zarząd PZTS analizował różne warianty zakończenia sezonu. Niezależnie od tego czy się z nią zgadzamy, czy też nie, musimy ją uszanować i pamiętać, że nikt z nas nie był w stanie przewidzieć takich wydarzeń – dodał prezes Szumacher.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie