Zmarł legendarny polski trener bokserski

Sporty walki
Zmarł legendarny polski trener bokserski
fot. PAP
W wieku 73 lat zmarł legendarny trener bokserski Ryszard Furdyna.

W wieku 73 lat zmarł legendarny trener bokserski Ryszard Furdyna. W przeszłości prowadził m.in. ostatniego polskiego medalistę igrzysk olimpijskich Wojciecha Bartnika, a także Mateusza Malujdę i Mateusza Masternaka.

Furdyna należał do najlepszych polskich trenerów w Polsce. Przez długie lata pracował w Gwardii Wrocław, gdzie wychował wielu mistrzów, a później założył klub Maximus Boxing Klub Wrocław.

 

Był szkoleniowcem m.in. Bartnika, który na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku sięgnął po medal.

 

- Odszedł wspaniały człowiek. Akurat dzisiaj miał 73. urodziny. Nie tylko dla mnie, ale dla wielu zawodników był nie tylko trenerem, ale wychowawcą, przyjacielem, a nawet ojcem. Przynajmniej ja go tak odbierałem. Uratował też wiele karier, min. Mateusza Masternaka, który chciał w pewnym momencie zrezygnować z boksowania - powiedział Bartnik.

 

Czy ringowe wojny to już przeszłość? TOP5 walk, których przełożenia możemy żałować

 

Ostatni polski medalista w boksie igrzysk olimpijskich wspomniał sytuację sprzed ośmiu lat, kiedy kończył swoją karierę.

 

- To była moja ostatnia walka i pamiętam jak dziś, że powiedział mi: Wojtku, ostatni raz wchodzisz dzisiaj do ringu, ale ja też. Nie wiem, dlaczego tak powiedział, ale tak rzeczywiście było. Zaczęły się problemy zdrowotne, szukanie diagnozy, próby leczenia - zdradził.

 

 

Zdiagnozowano u niego rzadki zespół Devica. Mimo iż trener poruszał się na wózku, jak przyznał Bartnik, nigdy się nie poddał i się nie skarżył.

 

- Szkoda, że śmierć dosięgła trenera akurat w takim ciężkim czasie, gdzie nie można swobodnie się poruszać. Na pogrzebie pewnie byłoby mnóstwo ludzi, a tak będą tylko najbliżsi. W imieniu rodziny proszę jednak o modlitwę za Ryszarda. To była legendarna postać - dodał Bartnik.

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze