Tour de France w terminie? "To byłoby szaleństwo"

Inne
Tour de France w terminie? "To byłoby szaleństwo"
fot. PAP

Były francuski minister sportu David Douillet ocenił, że jeśli zaplanowany na 27 czerwca - 19 lipca kolarski wyścig Tour de France odbędzie się zgodnie z planem, to będzie to "szaleństwo". Polityk jest przekonany, że kryzys związany z koronawirusem wciąż będzie poważny.

"Wielka Pętla" jest jedną z najbardziej prestiżowych tegorocznych imprez sportowych na świecie, które jeszcze nie zostały przełożone lub odwołane z powodu pandemii. Na przyszły rok przeniesiono m.in. igrzyska olimpijskie i piłkarskie mistrzostwa Europy.

 

Niedawno obecna minister sportu Roxana Maracineanu oceniła, że jest jeszcze za wcześnie na decyzje o TdF, rozważała także możliwość przeprowadzenia wyścigu bez udziału kibiców. Tę ostatnią ewentualność wykluczył niedawno dyrektor imprezy Christian Prudhomme.

 

- Bóg mi świadkiem, że jestem kibicem Tour de France, każdego lata nie przegapię nawet jednego etapu. Jeśli będziemy mieli wystarczające środki, aby zapewnić wszystkim kolarzom i kibicom testy (na koronawirusa), i wszystkie dadzą negatywny wynik, to dlaczego nie? Ale to jest mało prawdopodobne. Nie ma szczepionki, lekarstwa, ludzie umierają - powiedział Douillet we francuskiej telewizji.

 

ZOBACZ: Stadion Borussii stanie się centrum leczenia koronawirusa

 

Dwukrotny mistrz olimpijski w judo, który na czele ministerstwa sportu stał w latach 2011-12, porównał też sytuację TdF do marcowych wyborów gminnych, które nie zostały odwołane mimo pandemii.

 

- Byłem wściekły, gdy zobaczyłem, że wybory przebiegają normalnie. Nie boję się powiedzieć, że to zbrodnia przeciwko ludzkości. Jak dla mnie zorganizowanie Touru w tych warunkach jest na tym samym poziomie. To szaleństwo - stwierdził.

 

Organizator - stowarzyszenie ASO - już wcześniej skontaktował się z gospodarzami miast etapowych, informując, że decyzja o organizacji wyścigu zapadnie do 15 maja. Planowo start ma nastąpić 27 czerwca w Nicei, a meta tradycyjnie w Paryżu - 19 lipca.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze