Lekkoatletyczne ME 2024: Gospodarz będzie wybrany jesienią

Inne
Lekkoatletyczne ME 2024: Gospodarz będzie wybrany jesienią
Fot. PAP

Decyzja w sprawie wyboru gospodarza lekkoatletycznych mistrzostw Europy w roku 2024 zapadnie jesienią, a nie – jak wcześniej planowano – w maju. O prawo organizacji imprezy rywalizują Stadion Śląski i Rzym. Wcześniej z rywalizacji wycofał się białoruski Mińsk.

Projekt "Katowice Silesia", w ramach którego województwo śląskie, miasto Katowice, a także Stadion Śląski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki mają zostać organizatorami tej imprezy, został przedstawiony ponad rok temu.

 

Gospodarza wybierze Rada European Athletics (EA). Należąca do samorządu wojewódzkiego arena będzie gościła nieoficjalne MŚ sztafet w 2021. W październiku przedstawiciele EA wizytowali chorzowski stadion.

 

Siedmioro przedstawicieli federacji obejrzało główną arenę, obiekty treningowe oraz poznało rozwiązania komunikacyjne, wyszczególnione w dokumentach aplikacyjnych.

 

Goście odwiedzili treningowe stadiony lekkoatletyczne w Rudzie Śląskiej i w Chorzowie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Przedstawiona została też im baza noclegowa regionu. Wszystko zostało ocenione wysoko.

 

Władze europejskiej lekkoatletyki zdecydowały, że ostateczna prezentacja kandydatów będzie miała miejsce w dniach 10–12 listopada w Paryżu.

 

- Nasza aplikacja, w wersji online, została już zgodnie z planem przekazana do European Athletics. Wysłaliśmy również broszurę, będącą tak naprawdę wyciągiem z aplikacji, do członków rady. Muszę też podkreślić, że wręcz wzorowo układa się współpraca pomiędzy samorządem województwa, władzami Katowic i Stadionem Śląskim – poinformował dyrektor ds. międzynarodowych PZLA Piotr Długosielski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie.

 

Federacja europejska zdecydowała, że kandydaci – drugim jest Rzym – będą mieli nieco więcej czasu na prezentację swoich ofert tuż przed finałowym głosowaniem.

 

- Zwykle prezentacja trwa kwadrans. Dziś już wiemy, że w listopadzie na przedstawienie wszystkich naszych atutów będziemy mieli 20 minut – wyjaśnił Długosielski.

 

World Athletics po sezonie 2019 przeprowadziło reformę kalendarza. W efekcie obok "Diamentowej Ligi" powstał World Athletics Gold Continental Tour. Polskim mityngiem, który znalazł się w tym cyklu będzie rozgrywany na Stadionie Śląskim LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej. To zawody lekkoatletyczne, które w ostatnich latach przyciągnęły na polskie obiekty największą liczbę kibiców – w 2018 roku ponad 41 000, a w 2019 prawie 25 000 widzów.

 

Jedenasta edycja LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej ma się odbyć w Chorzowie 6 września 2020 roku. Ambasadorkami Stadionu Śląskiego są reprezentacyjne biegaczki Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic i dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

MB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: GROM: Tworzymy historię cz.4

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie