Fogiel: Obniżka nie tylko w PSG. W innych klubach piłkarze też dostaną mniej

Piłka nożna
Fogiel: Obniżka nie tylko w PSG. W innych klubach piłkarze też dostaną mniej
fot. PAP
Nie tylko paryżanie zachowali się jak należy. Obniżki będą we wszystkich klubach Ligue 1.

Informacją czwartku we francuskiej piłce jest zgoda piłkarzy PSG, najbogatszego klubu piłkarskiego w kraju, na obniżkę zarobków o 50%. Ale nie tylko paryżanie zachowali się jak należy. Obniżki będą we wszystkich klubach Ligue 1.

Kiedy to się wreszcie skończy? Biorąc pod uwagę rożne dane, nie widać wyjścia z koronawirusowego z tunelu. Na dziś, patrząc z mego paryskiego okna, modlę się tylko, by sytuacja się jeszcze nie pogorszyła.


W ostatniej korespondencji donosiłem, że straty francuskiego futbolu zawodowego mogą sięgnąć miliarda euro. Sytuacja ostatnio jeszcze się pogorszyła. Posiadające prawa telewizyjne do meczów Ligue 1 koncerny Canal + i BeInSport nie uregulowały bowiem ostatniej raty, wynoszącej w sumie 284 miliony euro.


Pomoc zaproponowała jednak firma Media Pro, która nabyła prawa do meczów francuskiej elity na cztery kolejne sezony – tj. 2020-2024. Za każdy z nich Media Pro ma przelewać na konto LFP (Ligi Piłkarstwa Zawodowego) 780 milionów euro za transmisje z meczów Ligue 1 i 34 miliony z meczów Ligue 2. Jaume Roures, prezes firmy, zadeklarował, że w przypadku wznowienia rozgrywek jest w stanie przejąć zobowiązania Canal+ i BeInSport.


Bardzo fair zachowują się piłkarze, którzy zgodzili się na obniżki miesięcznych pensji o 50 %. Od 16 marca do 1 kwietnia będą korzystać z urlopów. Natomiast okres, podczas którego będą obniżone pensje, potrwa od 1 kwietnia do 31 maja. Jest jeden warunek - sytuacja pandemii koronowrusa musi się wyraźnie polepszyć, a tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.


Ważne jest jednak, że LFP i UNFP (Krajowy Związek Piłkarzy Zawodowych) znalazły tymczasowy kompromis, który zależy od wysokości zarobków zawodników, jak również od decyzji francuskiego ministerstwa finansów co do składek ubezpieczeniowych i ulg podatkowych dla przedsiębiorstw.


Analizując detalicznie ustalenia trzeba podkreślić, że piłkarskie zarobki nie przekraczające 10 000 euro pozostają na takim samym poziomie. Przy kontrakcie pomiędzy 10 000 - 20 000 euro obniżka sięga 20%, 20 000 - 50 000 euro - potrącone będzie 30% pensji. Zarobki wynoszące 50 000 – 100 000 euro będą natomiast obniżane o 40%. Każdy piłkarz zarabiający powyżej 100 000 euro zobowiązał się do 50% obniżki miesięcznej pensji.


Ta ostatnia, najwyższa obniżka, dotyczy kilku gwiazd występujących w Marsylii czy Lyonie, ale przede wszystkim w PSG, gdzie zdecydowana większość piłkarzy zarabia grubo powyżej 100 000 euro na miesiąc.

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze