Gala UFC 249 się nie odbędzie! Kulisy odwołania

Sporty walki
Gala UFC 249 się nie odbędzie! Kulisy odwołania
fot. PAP
Gala UFC 249 się nie odbędzie! Kulisy odwołania

Dana White odwołał UFC 249 nie dlatego, że w USA, tak jak na całym świecie, jest pandemia koronawirusa. Prezydent UFC odwołał galę w rezerwacie indiańskim, bo musiał ugiąć się presji opinii publicznej, politycznej i co ważniejsze - tych, którzy mu płacą. Oto krótka chronologia tego, co spowodowało “do odwołania” zawieszenie wszystkich gal Ultimate Fighting Championship.

Środa, 8 kwietnia

 

“The New York Times”, jedna z najbardziej wpływowych gazet amerykańskich, zamieszcza obszerny artykuł ostro krytykujący pomysł Dana White. “Zaledwie dziesięć dni do gali, a White ciągle nie pokazał nam, w jaki sposób zapewni bezpieczeństwo osób biorących udział w tym przedsięwzięciu, które w odróżnieniu od funkcjonowania sklepu spożywczego, nie jest nam niezbędne do życia. Najbliższy szpital od miejsca gali jest odległy o 70 kilometrów, a jego pracownicy powiedzieli, że nie mieli żadnego kontaktu z UFC. Organizacja naciska na przeprowadzenie gali pomimo wielu zastrzeżeń ze strony lekarzy oraz przedstawicieli departamentu zdrowia, ale zdaniem prawników, przedstawicieli stanu (Kalifornia) powinni wkroczyć do akcji, pomimo że gala ma się odbyć na niezależnym terenie rezerwatu indiańskiego.

 

Przedstawiciele UFC nie odpowiedzieli na prośbę redakcji ma wywiad z White'em, który zapowiedział, że zamierza organizować gale UFC na tym obiekcie przez przynajmniej dwa następne miesiące, jak również, prawdopodobnie w maju, na prywatnej wyspie dla tych zawodników, którzy mogliby mieć problemy z przylotem do USA (...). Organizując galę na terenie rezerwatu, UFC stara się ominąć nakaz pozostawania w domu wprowadzony w prawie każdym stanie USA, łącznie z Nowym Jorkiem, gdzie gala miała się pierwotnie odbyć. Ale nie znaczy to wcale, że szczep Tachi-Yokut, który jest właścicielem kasyna znajdującego się na terenie uznawanym przez władze federalne za niezależny, nie musi się podporządkować władzom stanowym. Od 1953 roku, stan Kalifornia ma pełną władzę nad kryminalnym działaniami w rezerwatach indiańskich, mając możliwość egzekwowania ich, kiedy tylko uzna to za stosowne”.

 

Czwartek, 9 kwietnia, godziny przedpołudniowe

 

“Personel medyczny, który zgadza się brać udział, przyjmować pieniądze za udział w gali 18 kwietnia powinien się wstydzić swojego postępowania, bo ich umiejętności oraz  potrzebne przy obsłudze gali materiały medyczne są potrzebne w obsłudze pacjentów dotkniętych Covid-19. Jak to  możliwe, że kiedy większość  stanów prosi wolontariuszy i personel medyczny o pomoc,  UFC decyduje się robić galę w systemie PPV?” - apeluje i zastanawia się dr Margaret Goodman, prezydent pracującej od lat ze sportami walki Voluntary Anti-Doping Association. “Niezwykłe, że zawodnicy UFC mają dostęp do testów Covid-19, kiedy normalni obywatele Newady mogą je przeprowadzać tylko wtedy, kiedy wykazują symptomy wirusa i udadzą się do szpitala. USA odwołują wszystkie imprezy sportowe, proszą swoich obywateli o zachowanie odpowiedniej odległości w codziennych kontaktach, ale UFC potrafi “przekonać” oficjeli by ryzykowali swoje życie i rodzin biorąc udział we wcale nie takiej koniecznej imprezie, wcale nie w idealnej dla sportowców lokacji”.

 

Podobne stanowisko zajmuje demokratyczna senator Kalifornii, Dianne Feinstein, stwierdzając, że jest “zaniepokojona tym pomysłem. Tuziny ludzi przylecą do Kalifornii, będą podróżować samochodem do kasyna, żeby brać udział w czymś, czego przecież nie można uznać, że jest konieczne”,

 

Czwartek, 10 kwietnia, godziny wieczorne

 

“Otrzymałem telefony od bardzo ważnych osób z Disneya (koncern, do którego należy ESPN - przyp. PG) oraz od najważniejszych ludzi w ESPN, którzy zasugerowali bym nie robił gali 18 kwietnia” - mówi Dana White, informując także, że wszystkie inne terminy gal UFC ulegają zawieszeniu. Chcę, żeby wszyscy zawodnicy, którzy są związani ze mną kontraktem, czuli się bezpieczni. Spędzajcie czas z rodzinami, odpoczywajcie. Nie przejmujcie się stroną finansową - będziecie mieli wszystkie walki zagwarantowane w kontraktach, nie zapomnę też o tych, którzy wyrazili ochotę i zgodę na walczenie 18 kwietnia”. 

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

 

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze