Wszyscy piłkarze Ekstraklasy przebadani? „Nie wystarczą testy przesiewowe”

Piłka nożna
Wszyscy piłkarze Ekstraklasy przebadani? „Nie wystarczą testy przesiewowe”
fot. Cyfrasport
Według lekarza kadry Jacka Jaroszewskiego przebadani powinni zostać wszyscy zawodnicy.

- Trzeba wszystkich piłkarzy przebadać na obecność koronawirusa. Nie tylko zawodników, ale również sztaby szkoleniowe, działaczy, aby wyłączyć tych, którzy są zarażeni, a nie mają żadnych objawów – powiedział lekarz reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski.

Coraz bardziej realny wydaje się powrót rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Już wkrótce mamy poznać datę, kiedy piłkarze wyjdą z domów i na nowo rozpoczną ligową rywalizację (na razie bardzo prawdopodobnym terminem wydaje się ostatni weekend maja). To wiąże się jednak z wieloma obostrzeniami, m.in. brakiem publiczności na trybunach. Nie należy zapominać, że w Polsce wciąż trwa epidemia koronawirusa, co dotyczy także piłkarzy. Niezbędne będą więc specjalne procedury.

 

Kołtoń: Przebadajmy tysiąc osób z Ekstraklasy i stwórzmy scenariusz dogrania sezonu

 

– Na moje biurko trafił protokół medyczny, który wcześniej bardzo dokładnie przedyskutowaliśmy z Krzysztofem Pawlaczykiem z Lecha, jednym z głównych członków grupy opracowującej projekt. W piątek będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać, a równolegle toczą się intensywne prace Komisji Medycznej PZPN nad przedstawieniem ostatecznej, najlepszej wersji proponowanych działań. Mamy świadomość, że rekomendacje muszą być spójne z zarządzeniami wydawanymi przez ministerstwo zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – powiedział w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” lekarz reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski, który przewodniczy Komisji Medycznej PZPN.

 

Kluczowe mogą być badania na obecność koronawirusa. To one mogą zapewnić bezpieczeństwo uczestników piłkarskiej rywalizacji. Także o tym mówił „PS” lekarz polskiej drużyny narodowej.

 

– Zagraniczni piłkarze, którzy wyjechali za granicę będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę. Trzeba też wszystkich przebadać na obecność koronawirusa. Nie tylko zawodników, ale również sztaby szkoleniowe, działaczy, aby wyłączyć tych, którzy są zarażeni, a nie mają żadnych objawów. Nie wystarczą szybkie testy przesiewowe, które ostatnio pojawiły się na rynku. Powinny być to szczegółowe wymazy z nosogardzieli, bo tylko one dają stuprocentową pewność – dodał Jaroszewski.

 

Jaroszewski pracuje w reprezentacji Polski od 2008 roku. W kadrze współpracował z Leo Beenhakkerem, Stefanem Majewskim, Waldemarem Fornalikiem, Adamem Nawałką i Jerzym Brzęczkiem. Wcześniej był lekarzem Groclinu Dyskoboli Grodzisk Wlkp., Polonii Warszawa i Legii Warszawa.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

seb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie