Po co dodatkowe zmiany? Mecze ekstraklasy po wznowieniu rozgrywek będą wyglądały inaczej

Piłka nożna
Po co dodatkowe zmiany? Mecze ekstraklasy po wznowieniu rozgrywek będą wyglądały inaczej
fot. PAP
Kiedy piłkarze polskiej ligi wrócą na boiska?

Przełom maja i czerwca to jeden z wariantów, które Ekstraklasa SA bierze pod uwagę jako termin wznowienia rozgrywek. Kiedy piłkarze rozpoczną treningi i jak mogą wyglądać mecze? Na te pytania odpowiedział w Cafe Futbol prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pawlaczyk.

Członek zespołu medycznego PZPN był gościem Bożydara Iwanowa w kolejnym odcinku Cafe Futbol. W programie padło pytanie, kiedy trenerzy będą mogli rozpocząć treningi w pełnych grupach, by móc przygotowywać się do konkretnych spotkań?

 

– Liczę, że będzie to miało miejsce między 7 a 15 maja – powiedział doktor Pawlaczyk.

 

Nie oznacza to jednak, że drużyny będą pracowały tak, jak przed okresem epidemii koronawirusa.

 

– Nadal będą obowiązywały nas zasady izolacji, zasady ankiety. Planujemy wykonanie kolejnego testu. W każdym przypadku, na podstawie ankiety medycznej lub zgłoszenie któregokolwiek z klubów, w razie potrzeby będziemy wykonywać testy – zaznaczył.

CZYTAJ TEŻ: Olbrzymia inwestycja PZPN. Ponad milion złotych na badania

 

Opracowano już szczegółowy plan dotyczący wznowienia rozgrywek. Zakłada on m.in. pewne zmiany w sposobie rozgrywania spotkań. W pięciu pierwszych kolejkach po powrocie do rywalizacji będzie możliwość dokonania dwóch dodatkowych zmian. W meczach będą też dwie dodatkowe przerwy – w 30. i 75. minucie.

 

– Pomysł na dodatkowe zmiany pojawił się, ponieważ zdaniem wielu trenerów okres przygotowawczy może okazać się za krótki. Chcieliby przygotowywać się nie dwa i pół, trzy, ale pięć tygodni. Proszę pamiętać, że trening w warunkach izolacji rozpoczyna się w poniedziałek 20 kwietnia. Trening indywidualny biegowy rozpocznie się około 27 kwietnia. Treningi grupowe – 4-5 maja, a najpóźniej 12-15 maja zajęcia z pełnymi drużynami. Pamiętajmy, że na początku mecze będą się odbywały co trzy dni. Danie możliwości dokonania dodatkowych zmian może więc być profilaktyką przed niepotrzebnymi kontuzjami – dodał doktor Pawlaczyk.

 

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie