Legendarny trener skończył 90 lat! Zdobył dla polskiej siatkówki pierwszy olimpijski medal
W niedzielę 90. urodziny obchodził Stanisław Poburka. W roli trenera reprezentacji poprowadził polskie siatkarki do historycznego, brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku.
Stanisław Poburka urodził się 19 kwietnia 1930 roku w Mikulińcach. Pierwsze sukcesy siatkarskie osiągnął już w latach czterdziestych, gdy wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski 1946 w barwach Wisły Kraków. W 1950 roku wystąpił w reprezentacji Polski.
CZYTAJ TEŻ: Bosek kończy 70 lat. "Nie byłem przygotowany na nowotwór, Pomógł mi charakter"
W połowie lat pięćdziesiątych osiągnął pierwsze sukcesy szkoleniowe. Do medali mistrzostw Polski poprowadził najpierw siatkarzy, a następnie siatkarki Legii Warszawa. W latach 1962–65 był selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet. Już po kilku miesiącach pracy doprowadził polskie siatkarki do brązowego medalu mistrzostw świata rozgrywanych w Związku Radzieckim. Kolejny rok przyniósł wicemistrzostwo Europy wywalczone na parkietach Rumunii.
Dziś 90-te urodziny obchodzi Stanisław Poburka! 🎂 Naszemu wspaniałemu Trenerowi życzymy zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia, nadziei, uśmiechu, radości, spełnienia marzeń i samych pięknych dni. Niech nam żyje 200 lat! 🎈🎊🥳
— POLSKA SIATKÓWKA (@PolskaSiatkowka) April 19, 2020
Sylwetka szkoleniowca ➡️https://t.co/WBExMUwPug pic.twitter.com/3h9dKnuV4h
Największym sukcesem podopiecznych Poburki był brązowy medal igrzysk Tokio 1964. To buł pierwszy i jeden z trzech medali wywalczonych do tej pory przez polską siatkówkę na igrzyskach olimpijskich. Polki były wówczas trzecią siłą na świecie, za Japonią i ZSRR, taka też była kolejność na olimpijskim podium. Warto jednak przypomnieć, że doskonała drużyna gospodyń, która sięgnęła po złoto, jedynego seta w całym turnieju straciła właśnie w meczu z siatkarkami trenera Poburki.
W kolejnych latach trener Poburka pracował w Meksyku, gdzie prowadził tamtejszą reprezentację siatkarek, m.in. podczas IO 1968. W latach siedemdziesiątych wrócił do Polski i prowadził żeńską drużynę Wisły Kraków, z którą wywalczył trzy srebrne medale mistrzostw Polski. W latach 1980–81 ponownie prowadził reprezentację Polski siatkarek i uzyskał z nią kwalifikację do mistrzostw Europy. W sezonie 1985/86 znów objął siatkarzy Legii Warszawa, lecz w trakcie sezonu zakończonego zdobyciem mistrzostwa Polski zastąpił go Jacek Neneman.
Przejdź na Polsatsport.pl