Jak koronawirus wpłynie na współczesny futbol?

Piłka nożna
Jak koronawirus wpłynie na współczesny futbol?
fot. PAP
Jeżeli zostanie utworzona superliga piłkarska, w której rywalizować będą mogli tylko najbogatsi, dojdzie do zerwania z tradycją i kulturą piłkarską jaką znamy.

Koronawirus wstrzymał rozgrywki piłkarskie. Po powrocie na boiska z pewnością możemy spodziewać się wielu zmian. Na czym będą one polegać? O tym w "Poranku z Polsatem Sport" rozmawiali Michał Kiedrowski ze Sport.pl oraz Mirosław Żukowski z Rzeczpospolitej.

Paulina Chylewska: Czy zgadza się Pan ze słowami Gianniego Infantino, o tym że pandemia koronawirusa na zawsze zmieni piłkę nożną?


Michał Kiedrowski: Infantino wypowiedział się w sposób bardzo dyplomatyczny. Jego zdaniem Europa czerpie dużo większe korzyści z rozgrywek piłkarskich, niż ma to miejsce na innych kontynentach. W związku z tym, jego ideą jest dynamiczny rozwój dyscypliny w innych miejscach świata, tak żeby poziom piłkarski był bardziej zbalansowany. FIFA chce, żeby zainteresowanie piłką nożną rosło globalnie i uwolnić potencjał większej liczby krajów do inwestowania w tę gałąź sportu. Właśnie temu służy rozszerzenie mistrzostw świata o dodatkową liczbę uczestników.


Dlaczego UEFA nie jest w pełni przychylna temu projektowi i dąży do poszerzenia rozgrywek europejskich?


Mirosław Żukowski: Głównym celem światowych władz piłki nożnej jest zarabianie pieniędzy, dlatego nie uważam, że po opanowaniu pandemii koronawirusa dojdzie do znacznych przetasowań i na piłkarskiej mapie świata pojawią się nowi znaczący aktorzy. Wydaję mi się, że nie chodzi o popularyzację piłki nożnej na innych kontynentach, tylko pozyskanie nowych środków i źródeł finansowania. Piłka nożna zmieni się tylko wtedy, jeżeli ludzka mentalność i podejście do dyscypliny będzie inne.

 

Kołtoń o powrocie ekstraklasy: Będzie wiele niespodzianek


Czy wynalezienie szczepionki jest warunkiem powrotu kibiców na trybuny?


Michał Kiedrowski: Sądzę, że tak. Zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa w tym zakresie jest sprawą absolutnie kluczową i dopóki ryzyko zachorowania na koronawirusa nie zniknie całkowicie, mecze mogą być rozgrywane przy pustych trybunach. Faktem jest, że bez pieniędzy z biletów, klubom z niższych lig będzie bardzo trudno.


W jakim stopniu szlachetne idee pomocy małym klubom mogą rywalizować z ogromnymi pieniędzmi najlepszych drużyn?


Mirosław Żukowski: Trudno spodziewać się wspaniałomyślności po osobach, które obecnie rządzą światową piłką, ponieważ są to głównie biznesmeni i politycy. Najważniejszą sprawą jest dla nich zysk, a nie społeczna funkcja futbolu. Jeżeli wola kibiców będzie taka, żeby stworzyć super ligę piłkarską, w której rywalizować będą mogli tylko najbogatsi, dojdzie do zerwania z tradycją i kulturą piłkarską jaką znamy.


Program "Poranek z Polsat Sport" od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 do 9:00 w Polsacie Sport i Polsacie Sport News.


Cała rozmowa z Mirosławem Żukowskim i Michałem Kiedrowskim o wpływie koronawirusa na obecny futbol w załączonym materiale wideo.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

kl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze