Kiedy wystartuje Fortuna 1 Liga? PZPN podał termin!

Piłka nożna
Kiedy wystartuje Fortuna 1 Liga? PZPN podał termin!
fot. Cyfrasport
Kiedy wystartuje Fortuna 1 Liga? PZPN podał termin!

Wznowienie rozgrywek pierwszej i drugiej ligi piłkarskiej, przerwanych z powodu pandemii koronawirusa, nastąpi w okresie od 30 maja do 6 czerwca - poinformował we wtorek PZPN. Jak dodano, zaległe mecze ćwierćfinału Pucharu Polski odbędą się 27 maja.

Dotychczas w pierwszej i drugiej lidze rozegrano po 22 z 34 kolejek. Na zapleczu ekstraklasy prowadzą z dorobkiem 43 punktów Podbeskidzie Bielsko-Biała i Warta Poznań, natomiast w drugiej lidze (trzeci poziom rozgrywek) liderem jest Widzew Łódź (47 pkt), który wyprzedza o pięć punktów Górnika Łęczna.

 

We wtorek Departament Rozgrywek Krajowych PZPN, zapowiadając wznowienie rywalizacji w 1. i 2. lidze w okresie pomiędzy 30 maja - 6 czerwca, zaznaczył, że w planach jest rozegranie wszystkich kolejek, czyli od 23. do 34., a także meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia obecnego sezonu po 30 czerwca 2020 roku.

 

Wyznaczono także datę wznowienia rozgrywek o Puchar Polski. Tam odbyły się w marcu dwa spotkania ćwierćfinałowe: GKS Tychy - Cracovia (1:2 po dogrywce) oraz Lechia Gdańsk - Piast Gliwice (2:1). Nie rozegrano jeszcze meczów Stali Mielec z Lechem Poznań i Miedzi Legnica z Legią Warszawa.

 

Zobacz także. Kołtoń o powrocie ekstraklasy: Będzie wiele niespodzianek

 

Zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/20 odbędą się 27 maja 2020 roku. Po ich rozegraniu zostaną ustalone terminy meczów 1/2 finału i finału - zapowiedziano na stronie PZPN.

 

Na razie nie jest znany termin wznowienia rozgrywek m.in. w niższych ligach - od trzeciej w dół. Jak poinformowano we wtorek, "zgodnie z komunikatem opublikowanym po spotkaniu Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej (...) wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja 2020 roku włącznie".

 

Europejska Unia Piłkarskiej (UEFA) zdecydowanie zaleciła we wtorek krajowym federacjom, aby podjęły próbę wznowienia obecnego sezonu. W czwartek zbierze się Komitet Wykonawczy tej organizacji.

 

Na razie nie wyznaczono daty wznowienia rozgrywek polskiej ekstraklasy, ale coraz częściej wymienia się termin na przełomie maja i czerwca.

 

Drużyny PKO BP Ekstraklasy od 20 kwietnia miały rozpocząć wdrażanie protokołu medycznego, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie rozgrywek.

 

Protokół zakłada, że 4 maja zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa dla poszczególnych drużyn. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to niewykluczone, że treningi z udziałem wszystkich piłkarzy byłyby możliwe ok. 10-15 maja.

 

Oficjalny komunikat PZPN:

Uwzględniając aktualną sytuację wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 i związanym z tym ogłoszeniem stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii na terytorium Polski, Departament Rozgrywek Krajowych PZPN informuje.

 

1. Wznowienie rozgrywek Fortuna I Ligi oraz II ligi nastąpi w okresie pomiędzy 30 maja a 6 czerwca 2020 roku i planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca 2020.

 

2. Zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/2020 zostaną rozegrane 27 maja 2020 roku. Po ich rozegraniu zostaną ustalone terminy meczów 1/2 finału i Finału.

 

3. Zgodnie z komunikatem opublikowanym po spotkaniu Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, który dostępny jest TUTAJ, wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja 2020 roku włącznie.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, PAP, pzpn.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze