Przerażające statystyki! Połowa sportu w 2020 roku, 61 miliardów strat

Inne
Przerażające statystyki! Połowa sportu w 2020 roku, 61 miliardów strat
fot. PAP
Przerażające statystyki: połowa sportu w 2020 roku, 61 miliardów strat

Przerażające statystyki “Two Circles”, znanej organizacji statystyczno-marketingowej. Opierając się na najnowszych danych związanych z koronawirusem, w2020 roku odbędzie się tylko 26,424 imprez sportowych. To tylko nieco więcej niż połowa zapowiedzianych na ten rok. Straty finansowe to 61 miliardów dolarów. Jeśli sport wróci, to wrzesień będzie rekordowy - jedyny miesiąc 2020 roku, kiedy liczba imprez przewyższy prognozy przed atakiem  Covid-19.

Na 2020 rok było zaplanowanych na świecie 49,803 dużych (powyżej 5,000 kibiców) imprez sportowych, ale do końca marca, w związku z pandemią, odbyło się tylko 5,584 - niespełna 33 procent, a brak sportu przekłada się na olbrzymie straty finansowe. Opierając się na danych do 20 kwietnia 2020 roku, firma “Two Circles” przewiduje, że światowy sport wygeneruje przychody (prawa TV, sprzedaż biletów, kontrakty reklamowe) w wysokości tylko 73,7 miliarda dolarów - aż o 61,6 miliardów MNIEJ niż przewidywane przed wirusem Covid-19 135,5 miliarda. Dla porównania - światowy sport przyniósł w 2019 roku 129 miliardów dolarów, a przewidywanie na 2020 dochody obejmują minimalny wzrost niespełna pięciu procent. 


Zobacz także: Foreman drży o swój rekord? Odradził powrót do ringu Kliczce

 

Najgorsze jest to, że aktualne przewidywania obejmują wersję optymistyczną, a nie pesymistyczna - zarówno dla fanów, jak samych sportowców, właścicieli klubów czy stowarzyszeń. “Im  dłużej będzie trwała przerwa w funkcjonowaniu sportu, tym straty finansowe będą rosły, bo nawet imprezy bez udziału kibiców nie są w stanie zapełnić luki finansowej” - mówi szef “Two Circles” - Gareth Balch.

 

Zakładając, że pandemia będzie przebiegać na podstawie obecnego modelu rozwoju wirusa, najwięcej imprez  - ponad 10,000 ma się odbyć we wrześniu (5,467) i październiku. Wrzesień ma być jedynym miesiącem 2020 roku, kiedy liczba imprez przewyższy terminarz zapowiadany przed pandemią.

 

Czy i kiedy kibice wrócą do sal i na stadiony? W sondzie przeprowadzonej przez wydział biznesowy uniwersytetu Seton Hall, 72 procent respondentów odpowiedziało, że nie będzie uczestniczyło w zawodach, dopóki nie będzie szczepionki na Covid-19, a tylko trzynaście procent Amerykanów zadeklarowało, że wrócą do sportu, kiedy tylko będą otwarte obiekty. Balch oferuje jednak nutę optymizmu. “W porównaniu do innej działalności biznesowej, sport i tak najlepiej opiera się recesji. Nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie sportu z udziałem kibiców, w każdym zakątku globu sportowcy i kibice będą będą odczuwali skutki pandemii. Ale jestem przekonany, że kiedy wróci sport -  z kibicami lub bez - ekonomia tej dziedziny życia będzie kwitła” - mówi szef “Two Circles”.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie