Carlsen lepszy od Caruany w prestiżowym turnieju online

Norweg Magnus Carlsen wygrał z Amerykaninem Fabiano Caruaną 3:1, a inny reprezentant USA Hikaru Nakamura pokonał Irańczyka Alirezję Firouzję 3,5:0,5 w piątym dniu szachowego turnieju online z udziałem czołowych arcymistrzów świata.

W ośmioosobowym turnieju Magnus Carlsen Invitational, organizowanym przez norweskiego mistrza świata, uczestniczy m.in. sześciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

W środę doszło do pojedynku dwóch liderów imprezy i najwyżej notowanych szachistów świata – Carlsena (1., 2863) z Caruaną (2., 2835). Norweg wygrał dwie pierwsze partie, dwie kolejne zremisował i zapewnił sobie pewne zwycięstwo 3:1. Dało mu to samodzielne prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

"To były mecze do jednej bramki, używając terminologii piłkarskiej. Carlsen górował zdecydowanie" – ocenił pojedynek dwóch uczestników ostatniego meczu o mistrzostwo świata czołowy polski arcymistrz Radosław Wojtaszek, który w styczniu 2015 roku na turnieju w Wijk aan Zee pokonał zarówno Norwega, jak i Amerykanina.

W drugim meczu zmierzyli się najmłodszy z najstarszym w stawce, czyli 16-letni Firouzja (21., 2728), występujący pod flagą FIDE, z dwa razy starszym Nakamurą (18., 2736). Już w pierwszej partii doszło do problemów techniczno-regulaminowych. Kilkadziesiąt sekund przed końcem partii mający wygraną pozycję, ale mało czasu, nastolatek z powodu kłopotów technicznych przekroczył jego limit. Pierwotnie przyznano zwycięstwo Nakamurze. Ostatecznie wybrano rozwiązanie polubowne, ogłaszając remis.

Kolejne trzy partie Nakamura wygrał, co dało mu najwyższe dotychczas zwycięstwo w całym turnieju 3,5:0,5 i awans na drugie miejsce w klasyfikacji.

Mecze składają się z czterech partii szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) – zwycięzca otrzymuje 3 pkt, pokonany – 0. W przypadku remisu 2:2 rozstrzyga dogrywka w szachach błyskawicznych (tzw. armagedon – pięć minut dla białych, ale muszą wygrać; cztery dla czarnych i wystarczy im remis) – w tej sytuacji zwycięzca otrzymuje 2 pkt, a pokonany – 1.

Po pięciu dniach turnieju w klasyfikacji generalnej samodzielnie prowadzi mistrz świata Carlsen – 8 pkt, przed Nakamurą – 7 i Caruaną – 5.

W czwartek trzecią rundę turnieju zakończą pojedynki Francuza Maxime'a Vachier-Lagrave z Chińczykiem Lirenem Dingiem oraz Holendra Anisha Giriego z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim. Cała czwórka to uczestnicy turnieju kandydatów w Jekaterynburgu, przerwanego 26 marca na półmetku z powodu pandemii koronawirusa.

Rywalizacja w turnieju Magnus Carlsen Invitational odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej zawodnicy rozegrają do 30 kwietnia każdy z każdym czteropartiowe mecze szachów szybkich. W drugiej najlepszych czterech uczestników zagra w podobnym tempie o zwycięstwo w imprezie systemem pucharowym. Półfinały zaplanowano na 1 i 2 maja, finał - 3 maja. W przypadku remisu 2:2 odbędą się dogrywki: dwie partie (5 min + 3 s), w przypadku braku rozstrzygnięcia kolejne dwie (5+3), a następnie armagedon.

Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów, co jest rekordową kwotą w turniejach online. Zwycięzca otrzyma 70 tys., a kolejni gracze odpowiednio 45, 30, 30, 22,5, 20, 17,5 i 15 tys. dol.