Johaug nie zmienia planów. Chce wystartować na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy

Inne
Johaug nie zmienia planów. Chce wystartować na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy
fot. PAP
Johaug nie zmienia planów. Chce wystartować na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy

Therese Johaug, trzykrotna medalistka olimpijska i 10-krotna mistrzyni świata w biegach narciarskich, która w sierpniu 2019 roku wygrała bieg na 10 000 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Norwegii, potwierdziła plan startu na tym dystansie w mistrzostwach Europy w Paryżu.

"Therese trenuje samotnie, lecz normalnie, czyli dwa razy dziennie według planu ustalonego przed epidemią koronowirusa. Jednym z jej celów jest teraz start w Paryżu pod koniec sierpnia. Tak długo, jak mistrzostwa Europy nie zostaną odwołane, to jej plan będzie aktualny, a jak zostaną przesunięte, to dostosuje się do nowego terminu" - powiedział jej menedżer Joern Ernst.

 

Dodał, że narciarka czuje niedosyt po przedwczesnym zakończeniu sezonu zimowego i długim okresie bez sportowej rywalizacji.

 

"Teraz jest tak zmotywowana, że jej plan startu w ME może pokrzyżować jedynie kontuzja lub choroba" - zaznaczył.

 

Norweżka przyznała, że 18-miesięczna dyskwalifikacja w okresie od października 2016 do kwietnia 2018 z powodu wykrycia niedozwolonego wspomagania bardzo ją wzmocniła psychicznie. Przez dwa sezony nie mogła trenować z reprezentacją i startować, więc ćwiczyła samotnie, bez wsparcia całego sztabu szkoleniowo-medycznego, a tylko z prywatnym trenerem opłacanym przez nią samą.

 

"Wtedy codziennie zagryzałam zęby i zmuszałam się do samotnego treningu. Teraz to uwielbiam i nie przepadam za zgrupowaniami. Przyzwyczaiłam się, że działam solo według konkretnego planu. I to mi odpowiada, ponieważ jestem niezależna. Teraz moim głównym celem jest zatem Paryż" - powiedziała.

 

W mistrzostwach kraju w lekkoatletyce 4 sierpnia 2019 przebiegła 10 000 metrów w czasie 32.20,86, uzyskując minimum do startu w ME. W październiku zdobyła też złoty medal przełajowych mistrzostw Norwegii, triumfując na dystansie 6 km.

 

Vebjoern Rodal, mistrz olimpijski na 800 metrów z Atlanty, a obecnie komentator telewizji NRK, przyznał, że Johaug w Paryżu ma szanse nawet na medal.

 

"Therese mogłaby bez problemu odstawić narty i rozpocząć karierę lekkoatletyczną. Ona jest tak potwornie silna i wytrzymała, iż nawet ja nie miałem takich możliwości u szczytu kariery" - podsumował Rodal.

jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze