Powrót na siłownie i boiska. Znamy plany rządu na "odmrażanie" sportu

Inne
Powrót na siłownie i boiska. Znamy plany rządu na "odmrażanie" sportu
fot. PAP
Piłkarze Lecha Poznań i Legii Warszawa już niedługo wrócą do rywalizacji.

Rząd przedstawi w sobotę etapy "odmrażania" sportu - dowiedział się polsatnews.pl. Na stadionach i boiskach będzie mogło przebywać maksymalnie do pięciu osób. Dalsze etapy dotyczyć mają szkolnych sal sportowych, a ostatni - imprez masowych. Wiemy także, co z rozgrywkami profesjonalnymi, w tym PKO Ekstraklasą.

Resort sportu opracował pięć etapów wznawiania działań w obszarze sportu. Łagodzą one obowiązujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jak dowiedział się polsatnews.pl, premier Mateusz Morawiecki przedstawi w sobotę poszczególne etapy "odmrażania" polskiego sportu.

 

Zobacz materiał na stronie polsatnews.pl

 

Pierwszy z nich dotyczy otwarcia parków i lasów. Etap II mówi o "infrastrukturze o charakterze otwartym". Dotyczy on m.in. stadionów sportowych, boisk szkolnych i wielofunkcyjnych (w tym Orlików), pól golfowych, otwartych strzelnic, torów łuczniczych i gokartowych, a także stadnin koni.

 

Tylko 6 osób na orlikach

 

Na wszystkich tych obiektach będzie mogło przebywać jednocześnie do sześciu osób. Wszyscy zobowiązani będą jednak do zachowania dystansu i zasłaniania twarzy. W przypadku kortów tenisowych obowiązywać ma ograniczenie do dwóch osób. Trzeci etap "odmrażania" sportu dotyczy sal i hal szkolnych. Będą mogły z nich korzystać maksymalnie 6-osobowe grupy.

 

CZYTAJ TAKŻE: Kowalski: Podważanie wznowienia rozgrywek to efekt cwaniactwa, a nie obawy o zdrowie

 

Ostatni etap - daleka perspektywa

 

Etap czwarty to infrastruktura o charakterze zamkniętym. Mowa m.in. o basenach, siłowniach, klubach fitness, tenisa stołowego, squasha, badmintona, sportów walki i ściankach wspinaczkowych. W momencie ponownego uruchomienia tych obiektów, możliwe ma być także organizowanie imprez sportowych na otwartej przestrzeni do 50 osób i bez udziału publiczności. 

 

Ten etap także zakłada konieczność zakrywania twarzy, weryfikację uczestników, dystans społeczny, ograniczoną ilość osób i dezynfekcję sprzętu i rąk.

 

Ostatni etap dotyczy organizacji imprez masowych w "nowym reżimie sanitarnym". Jak podkreśla resort sportu - wejdzie w życie w odległej perspektywie czasowej.

 

PKO Ekstraklasa do drugiej połowy lipca

 

Planowane przez resort sportu łagodzenie obostrzeń dotyczy także rozgrywek profesjonalnych. Od czwartku wybrani sportowcy dyscyplin olimpijskich są poddawani dwutygodniowej domowej kwarantannie. Później będą mogli wejść do obiektów Ośrodków Przygotowań Olimpijskich COS. Na 8 maja zaplanowano przyjazd zawodników oraz sztabu szkoleniowego do pierwszych dwóch COS-ów.

CZYTAJ TAKŻE: Znamy datę powrotu polskich siatkarzy i siatkarek do treningów

 

"Odmraża" się także piłkarską PKO Ekstraklasę. Zawodnicy mają przejść przymusową kwarantannę, na 3 maja zaplanowano testy, a na 4 maja - początek treningów w grupach kilkuosobowych. 

 

Treningi drużynowe miałyby ruszyć 10 maja, a rozegranie 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy zaplanowano na dni 29-31 maja. Sezon miałby się zakończyć w drugiej połowie lipca. Umożliwiało to udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów zakładanych aktualnie przez UEFA na sierpień i wrzesień.


CZYTAJ TAKŻE: Sawicki: Ekstraklasa musi zostać dokończona do 20 lipca

Swój plan "odmrażania" ma także żużlowa PGE Ekstraliga. 8 maja ma ruszyć dwutygodniowa kwarantanna zawodników i mechaników. 29 maja ma rozpocząć się 14-dniowy okres trenowania: 8-osobowa drużyna i 8 mechaników na jednym obiekcie żużlowym.

 

Rozpoczęcie rozgrywek - bez udziału kibiców - zaplanowano na 12 czerwca. Sezon miałby potrwać do końca października.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

zdr/ml/ polsatnews.pl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie