Esportowe gry, które pokochali Polacy (WIDEO)

E-sport
Esportowe gry, które pokochali  Polacy (WIDEO)
fot. EA Sports
FIFA jak żadna inna gra nadaje się do wytłumaczenia czym jest esport.

Część z Was może nawet nie wiedzieć, jak blisko esportu znalazło się w pewnym momencie swojego życia. Na pewno wielu spośród czytelników Polsatsport.pl grało kiedyś ze znajomymi w FIFĘ lub jedną z popularnych bijatyk, takich jak Mortal Kombat czy Tekken. Po świecie najbardziej popularnych gier w Polsce zabrał nas Dawid Letachowicz z Polsat Games.

Esport stał się w ostatnich latach niezwykle istotną gałęzią przemysłu rozrywkowego. Głównie za sprawą rywalizacji, którą większość z nas ma we krwi, a która stanowi przecież jedno z podstawowych założeń elektronicznej rozrywki. Nie może więc dziwić fakt, że już od dawna zawiązywane są esportowe drużyny, na zatrudnianie tychże decydują się często znane kluby piłkarskie czy legendy sportu, a najlepsi spośród profesjonalnych graczy urastają do miana idoli, i to nie tylko u osób, których przedział wieku kończy się na 25. roku życia.

 

W jakie gry Polacy grają najchętniej? Jak wygląda esportowa rzeczywistość i dlaczego nie odbiega ona od tej stricte sportowej? Kim są najbardziej popularni spośród polskich esportowców i ile zarabiają? O tym wszystkim opowiedział Dawid Letachowicz, który na co dzień pracuje w redakcji kanału Polsat Games.

 

Dyscyplina, której nie złamał koronawirus

 

1. Counter-Strike: Global Offensive

 

Gra typu FPS (ang. First Person Shooter), w której na jednej wybranych z map rywalizują ze sobą dwie pięcioosobowe drużyny. Rozgrywka bazuje na taktyce, znajomości lokacji, współdziałaniu i zgraniu z drużyną, a to wszystko uzupełniane jest przez indywidualne umiejętności strzeleckie, refleks i talent poszczególnych zawodników.

 

Polacy przez długi czas posiadali jedną z najlepszych i najbardziej znanych formacji CS-a w historii tej esportowej dyscypliny. Zawodnicy tacy jak Jarosław "pasha" Jarząbkowski, Filip "Neo" Kubski, czy Wiktor "Taz" Wojtas stali się idolami wielu graczy na całym świecie. O popularności gry w naszym kraju może świadczyć fakt, że co roku podczas organizowanego w Katowicach prestiżowego turnieju Intel Extreme Masters Spodek wypełniony jest do ostatniego miejsca.

 

2. Starcraft

 

Gra typu RTS, czyli strategia czasu rzeczywistego (ang. Real-time Strategy), która swą popularność wypracowała sobie jeszcze w minionej dekadzie. Kontrolujemy w niej jedną z frakcji, a naszym zadaniem jest zbudowanie bazy, produkowanie jednostek, zajmowanie kluczowych na mapie punktów i pokonanie sił przeciwnika. Ojczyzną Starcrafta jest Korea Południowa, co znalazło swoje odzwierciedlenie w dowcipie, według którego mężczyzna chcący poprosić tam kobietę o rękę, musi najpierw pokonać jej ojca w produkcji studia Blizzard...

 

3. Bijatyki

 

Dość popularna gałąź gier, ze względu na pozornie prostą formę rywalizacji "jeden na jednego". W naszym kraju najwięcej sympatyków zebrały wokół siebie takie tytuły jak: Tekken, Mortal Kombat, Street Fighter czy Dragon Ball. Szczególnie ciekawy jest fenomen pierwszej z wymienionych - do dziś organizowane są w naszym kraju miniturnieje Tekkena, a dwóm zapaleńcom udało się nawet dwukrotnie zorganizować w Łodzi turnieje rangi światowej.

 

4. Karcianki

 

W ostatnim czasie gry karciane znalazły wielu sympatyków. Prym wiedzie przede wszystkim bazujący na świecie Warcrafta Hearthstone, ale również Polacy odcisnęli swoje piętno na tym gatunku. Wykorzystując popularność gry Wiedźmin, wyprodukowanej przez rodzime studio CD Projekt Red, opracowano produkcję również czerpiącą ze świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Polak Damian “TailBot” Kaźmierczak zarobił na grze w Gwinta ponad 95 tysięcy dolarów, dominując do tego profesjonalną scenę przez niekrótki okres.

 

5. FIFA

 

Tej gry chyba nie trzeba przedstawiać czytelnikom Polsatsport.pl. Od wielu lat skupia ona wokół siebie wielu pasjonatów piłki nożnej na całym świecie, a niejedna impreza odbyła się na podstawie rotacyjnego siadania z padem w ręku na kanapie i rywalizowaniu ze znajomymi. Trudno przecież wyobrazić sobie większą satysfakcję niż ogranie przyjaciela przy pomocy ukochanej drużyny piłkarskiej lub przynajmniej strzelenie mu efektownego gola jedną z gwiazd futbolu. Do tego dochodzą również liczne tryby, jeszcze bardziej uatrakcyjniające rozgrywkę. Ze względu na fakt, że tematyka gry jest zbieżna z pasją tak licznej rzeszy kibiców, dzięki niej najłatwiej chyba wytłumaczyć "cywilom", czym jest esport.

 

6. Fortnite

 

Gra typu Battle Royale, w której wielu graczy trafia na wyspę, a ich celem jest wyeliminowanie rywali i przeżycie. Do dyspozycji mają rozrzucony po całym terenie sprzęt, rozmaite fortyfikacje, a także - przede wszystkim - własny spryt, polot i umiejętności. O popularności produkcji najlepiej świadczy fakt, że zwycięzca zeszłorocznego pucharu świata w Fortnite Kyle “Bugha” Giersdorf zgarnął za swoje osiągnięcie 3 miliony dolarów. Siedemnastoletni Amerykanin z marszu został tym samym 12. najlepiej zarabiającym esportowcem na świecie.

 

7. League of Legends

 

LoL należy do gatunku MOBA (ang. Multiplayer Online Battle Arena), który jest uznawany za podgatunek strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS). W rozgrywce biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny, których areną zmagań jest, podzielona na dwie identyczne połowy, mapa. Znajdują się na niej dwie bazy, umiejscowione na przeciwległych rogach, które są ze sobą połączone trzema alejami. Aby wygrać mecz, należy przesunąć front walki z własnej części alei do bazy wroga i zniszczyć, znajdujący się na tyłach bazy przeciwników, budynek zwany Nexusem.

 

W tym celu należy współpracować z drużyną, przemieszczać się po mapie, nawiązywać walkę z przeciwnikami (najlepiej, gdy przewaga leży po naszej stronie) a także walczyć o istotne miejsca na mapie, które dadzą nam i naszym sprzymierzeńcom rozmaite wzmocnienia.

 

Również w LoL-u możemy odczuwać dumę, jeśli chodzi o biało-czerwoną reprezentację. Polak Marcin "Jankos" Jankowski, wraz ze swoją drużyną G2, po raz trzeci z rzędu został ostatnio mistrzem Europy, a w swoim CV ma również udział w finale mistrzostw świata.

 

Ekipa Polaka najlepsza trzeci raz z rzędu! Jankos MVP mistrzostw Europy

 

- Wspierajcie młodych w ich pogoni za esportem, zainteresujecie się tym, w co grają i co najważniejsze… spróbujcie im pomóc w osiąganiu swoich marzeń. Wielu z nas, którzy teraz pracują przy esporcie, nie miało kiedyś takiego wsparcia. Mamy teraz takie czasy, a nie inne. To zadziwiająco dobry moment, aby obejrzeć ze swoimi pociechami jakiś mecz w LoLa. Wytłumaczą wam, o co chodzi, a przy okazji poznacie ich pasje! - powiedział Letachowicz zachęcając nieprzekonanych do poznania istoty elektronicznej rywalizacji.

 

Oglądaj w akcji najlepszych esportowców na świecie. Śledź polskie i międzynarodowe rozgrywki w League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy FIFA 20. Dowiedz się więcej dzięki programom, w którym eksperci rozłożą na czynniki pierwsze wszystkie najważniejsze wydarzenia ze świata esportu. Bądź na bieżąco z nowinkami technologicznymi, dzięki rzetelnym recenzjom sprzętu i gadżetów. Baw się, oglądając programy rozrywkowe z gwiazdami internetu, kultowe seriale anime, czy talk-show z udziałem twórców gier. Włącz Polsat Games i zobacz, co jest grane!

 

AŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie