Znamy plan na odmrożenie sportu w Polsce. Podano daty zniesienia obostrzeń

Inne
Znamy plan na odmrożenie sportu w Polsce. Podano daty zniesienia obostrzeń
fot. Cyfrasport
Rząd wyznaczył daty zniesienia kolejnych obostrzeń w zakresie uprawiania sportu.

Od 4 maja nastąpi udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, gdzie będzie mogło przebywać nie więcej niż 6 osób - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków.

 

Przypomniał, że pierwszy etap powrotu do "nowej rzeczywistości" został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

 

"W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W 2 etapie również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób, a więc także dla innych dyscyplin sportowych, jak tenis ziemny też na otwartej przestrzeni, gdzie wiadomo, że może grać 2 albo 4 zawodników też stanie się dopuszczalne" - poinformował Morawiecki.

 

Na konferencji prasowej szef rządu przedstawił etapy otwierania różnych obiektów sportowych.

 

"W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze z maksymalnie z 6-osobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa, rygorów sanitarnych" - powiedział Morawiecki.

 

"Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny, sport, rekreacja i kręglarnie, czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu" - mówił szef rządu.

 

Podkreślił, że decyzje o przejściu do kolejnych etapów - trzeciego i czwartego - będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczba dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. "Po to, żeby mieć pewność, że w przypadku, gdyby ta fala (zachorowań) przybrała na sile, w jakimś interwale czasowym - dwa czy trzy tygodnie następujące po otwarciu gospodarki lub sportu - żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować" - wyjaśnił premier.

 

Znamy datę powrotu polskich siatkarzy i siatkarek do treningów

 

Otwieramy centralne ośrodki sportowe w Spale i w Wałczu w ścisłym reżimie sanitarnym; sportowcy muszą trenować - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

 

Premier podkreślił podczas konferencji prasowej, że "sportowcy, by dawali nam tę radość ze zdobywania złota, srebra, brązu, z ich zwycięstw, muszą trenować". Jak dodał, to ważne, żeby rozpoczęły się treningi pod kątem igrzysk olimpijskich w Tokio, które zostały przełożone na przyszły rok.

 

Dlatego - poinformował - "otwieramy centralne ośrodki sportowe w Spale i Wałczu w ścisłym reżimie sanitarnym, tak, żeby naszych 250 sportowców mogło tam zacząć przygotowania do olimpiady". Jednak, dodał, "ten proces będzie wymagał podwójnej dyscypliny - sportowej i sanitarnej".

 

Szef rządu zaznaczył, że "sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji". "Poprzez te etapy otwierania (sfery) sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego. To sposób powrotu do nowej rzeczywistości sportowej" - podkreślił Morawiecki.

 

Kołtoń: Jeśli ekstraklasa nie wystartuje, runie cały system...

 

Dodał, że "w drugiej kolejności, już wkrótce, już za miesiąc, (odbędą się) rozgrywki ekstraklasy, piłki nożnej". "W trzeciej kolejności mam nadzieję, nastąpi powrót do jeszcze szerszej aktywności sportowej" - zapowiedział szef rządu.

 

"Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami prawdziwy maraton wyzwań, ale już co najmniej kilka kilometrów tego maratonu przebyliśmy z sukcesem. Jestem przekonany, że wspólnie dobiegniemy do mety" - powiedział Morawiecki.

 

Wszystkie czynności wykonywane na otwartych od 4 maja obiektach sportowych, czyli sam trening, będą odbywać się bez maseczki - poinformowała w sobotę minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Jak dodała, otwarte w nowym rygorze zostaną m.in. boiska, stadniny koni czy tory gokartowe.

 

Podkreślając, że polski sport stanął przed ogromnym wyzwaniem, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dziękowała sportowcom za to, że "udało im się odnaleźć w tej nowej sytuacji".

 

Jak wskazała, drugi etap "otwierania sportu" obejmie takie obiekty jak stadiony sportowe, boiska szkolne, boiska piłkarskie, infrastrukturę zewnętrzną do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych, a także otwarte strzelnice, tory gokartowe i stadniny koni.

 

Wyraziła przy tym nadzieję, że uruchomienie tych obiektów będzie "powodowało stopniowy powrót do normalności", a także pozwoli Polakom na poprawienie kondycji fizyczne i psychicznej.

 

Minister sportu podkreśliła, że na uruchomionych obiektach będą obowiązywały wszystkie ograniczenia dotyczące m.in. dystansu między poszczególnymi osobami.

 

"Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe będą dostępne dla dwóch osób przebywających na jednym korcie. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa" - poinformowała.

 

Mówiąc o sportowcach wracających do centralnych ośrodków sportu, minister podkreśliła, że w pierwszej kolejności uruchomione zostaną ośrodki w Spale i Wałczu. "Wałcz z tego względu, że mamy dużą grupę olimpijczyków, kajakarzy i wioślarzy, to jest specjalistyczny ośrodek dedykowany dla tej grupy ludzi" - poinformowała.

 

Przypomniała też, że sportowcy przeszli wcześniej czternastodniową izolację. "To samo ma miejsce, jeśli chodzi o naszych piłkarzy i wznowienie Ekstraklasy. Też są w czternastodniowej izolacji, a potem będą mogli wznowić treningi - najpierw w małych grupach, potem w większych" - mówiła.

 

"Bardzo się cieszę, że ten sport wraca (...), mam nadzieję, że nasi sportowcy będą mogli nam dostarczać tych emocji, których nam teraz brakuje, że będziemy mogli usiąść przez telewizorami i cieszyć się z ich sukcesów" - podkreśliła minister.

 

Potwierdziły się zatem wcześniejsze doniesienia Polsatu News i Polsatsport.pl, o których pisaliśmy TUTAJ.

 

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Przetrwaj i wygraj - odcinek 1

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie