Dorna: Młodzi piłkarze mają w Polsce doskonałe warunki do rozwoju

Piłka nożna
Dorna: Młodzi piłkarze mają w Polsce doskonałe warunki do rozwoju
fot. CyfraSport
Marcin Dorna był gościem programu "Poranek z Polsatem Sport"

Marcin Dorna był gościem programu "Poranek z Polsatem Sport". Trener reprezentacji Polski U-17 opowiedział między innymi o przygotowaniach do powrotu na boiska, a także o pracach nad wprowadzeniem systemu 1-3-5-2. Ponadto doświadczony szkoleniowiec w pracy z młodzieżą stwierdził, że młodzi piłkarze mają w naszym kraju doskonałe warunki do rozwoju. 

Przemysław Iwańczyk: To nie jest tak, że skoro ludzie piłki nie mogą wychodzić na boisko, to próżnują. Pan i pańscy koledzy przygotowaliście suplement do "Narodowego Modelu Gry", który swoją premierę będzie miał w tym tygodniu.
 
Marcin Dorna: Tak, przygotowaliśmy jeden materiał trenerom, będzie to suplement do "Narodowego Modelu Gry" pt. "Trening pozycyjny". Wszyscy trenerzy reprezentacji mimo, że nie toczą się żadne rozgrywki, poza indywidualną pracą z zawodnikami, koncentrujemy się nad przyswojeniem kolejnej porcji materiału dotyczącego systemu 1-3-5-2. Mamy sporo takich aktywności, które nas zajmują, ale oczywiście naszą podstawową pracą jest obserwacja i selekcja. Teraz rzecz jasna nie da się tego robić, więc trzeba ten czas wykorzystać inaczej.
 
 
"Narodowy Model Gry" jest swego rodzaju fundamentem dla szkolenia w naszym kraju. Jak regularnie trzeba poddawać go rewizji biorąc pod uwagę trendy, które napływają z innych krajów. Zmienia się też specyfika polskiego piłkarza. Po prostu wszystko płynie panie trenerze.
 
Tym projektem zajęliśmy się w 2015 roku, a rok później opublikowaliśmy ten pierwszy, podstawowy podręcznik. Już wtedy zastrzegliśmy, że będzie on uzupełniany, o to co dzieje się w pewnych obszarach futbolu. Mam tu na myśli gry zadaniowe i trening pozycyjny, a te dwa suplementy już się okazały pomocne. Z kolei jeszcze w poniedziałek swoją premierę będzie miał trening formacyjny. Kolejne suplementy również będą się sukcesywnie pojawiały. Zmienia się dyscyplina sportu, tendencje oraz odbywają się duże imprezy, które wyznaczają nowe trendy. Również zmieniają się przepisy gry, które determinują aspekty techniczne, taktyczne oraz zachowania zawodników na poszczególnych pozycjach. Nie tracimy czujności i kiedy tylko możemy koncentrujemy się także na pracy teoretycznej, żeby trenerom w Polsce przedstawić coś ciekawego. Warto też wspomnieć, że jesteśmy otwarci też na ludzi z zewnątrz, którzy chcą współpracować z nami. Często z różnymi trenerami wymieniamy się poglądami.
 
Pańskim zdaniem wyjazdy zagraniczne polskich piłkarzy, choćby do Włoch mogą wpłynąć korzystnie na ich postawę później w reprezentacji Polski? Wiem, że ceni pan ligę włoską i jest pan zwolennikiem tamtego stylu.
 
Oczywiście szanuję tamten rodzaj piłki nożnej i ich dbałość o szczegóły, bo ona jest w futbolu bardzo istotna. Natomiast, jeśli chodzi o wyjazdy, każdy scenariusz pokazuje różne historie. Każdy zawodnik to osobny cykl zdarzeń. Sądzę, że ci którzy decydują się pozostać w Polsce, również mają doskonałe warunki do rozwoju. Mamy szereg graczy, którzy robią regularny postęp i dopiero w późniejszym wieku wyjeżdżają grać zagranicą.
 
 
Program "Poranek z Polsat Sport" od poniedziałku do piątku o godzinie 7:00 w Polsacie Sport i Polsacie Sport News oraz na Polsatsport.pl.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

A.J., Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie