Igrzyska nie zależą od wynalezienia szczepionki. "To zalecenia WHO"

Inne
Igrzyska nie zależą od wynalezienia szczepionki. "To zalecenia WHO"
fot. PAP
Igrzyska nie zależą od wynalezienia szczepionki. "To zalecenia WHO"

Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego John Coates, szef Komisji Koordynacji igrzysk w Tokio, nie uzależnia organizacji imprezy od wynalezienia szczepionki na COVID-19. Powołuje się przy tym na instrukcje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

IO w Tokio z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożona z tego na przyszły rok, choć zdaniem niektórych ekspertów szanse na to, by igrzyska rzeczywiście się wtedy odbyły, są niewielkie.

 

We wtorek w tej sprawie głos zabrał przewodniczący Japońskiego Związku Medycznego (JMA) Yoshitake Yokokura. Stwierdził on, że będzie "trudno" o organizację igrzysk bez szczepionki.

Zobacz także: IO w Tokio nie zostaną przełożone po raz kolejny. Albo 2021 rok, albo odwołanie

 

"To tylko opinia. Ale zgodnie z zaleceniami WHO powinniśmy przygotowywać się zgodnie z planem na igrzyska i to właśnie robimy, nie zależy to od szczepionki" - powiedział Coates.

 

W rozmowie z Australian Associated Press przyznał, że "dobrze byłoby mieć szczepionkę", ale najważniejsze są instrukcje od najważniejszych instytucji medycznych.

 

"Będziemy opierać się - tak jak powinniśmy - na WHO i władzach odpowiedzialnych za zdrowie w Japonii, bo w tym wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo sportowców i innych uczestników igrzysk jest priorytetem" - zapewnił Australijczyk.

 

Olimpiada w Tokio miała się rozpocząć 24 lipca br., zamiast tego ceremonię otwarcia planuje się na 23 lipca 2021, a zamknięcia - na 8 sierpnia. We wtorek szef Komitetu Organizacyjnego Yoshiro Mori przyznał, że jeśli igrzyska nie odbędą się także w tym terminie, trzeba będzie je zupełnie odwołać.

 

W Japonii potwierdzono dotychczas ok. 13 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło prawie 400 osób.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze