Ligue 1: Zamieszanie po decyzji rządu. Francuzi mają trzy pomysły na zakończenie sezonu

Piłka nożna
Ligue 1: Zamieszanie po decyzji rządu. Francuzi mają trzy pomysły na zakończenie sezonu
fot. PAP
Ligue 1: Zamieszanie po decyzji rządu. Francuzi mają trzy pomysły na zakończenie sezonu

Decyzja o natychmiastowym zakończeniu sezonu piłkarskiego 2019/2020 we Francji, ogłoszona we wtorek przez premiera Edouarda Philippe’a w Zgromadzeniu Narodowym, pozostawiła wiele znaków zapytania odnośnie warunków przerwania rozgrywek.

Nie jest jasne np. które drużyny zagrają w europejskich pucharach, kto awansuje do ekstraklasy, a kto spadnie. Nie ogłoszono też oficjalnie mistrza kraju.

Francuzi mają rozważać trzy scenariusze. W pierwszym chodzi o obliczenie zdobytych punktów na jeden mecz, w drugim - o wygląd tabeli po zakończeniu pełnej kolejki, a w trzecim - o sytuację po 19. kolejkach, czyli w momencie, kiedy każdy zagrał z każdym.

Zobacz także: Francja idzie w ślady Holandii! Koniec sezonu w Ligue 1


Nie zmienia to sytuacji na szczycie oraz na dnie tabeli. Mistrzem kraju zostałoby PSG, w TOP 4 znalazłyby się również Olympique Marsylia, Stade Rennes oraz Lille. Nieco więcej zamieszania zrobiłoby się na dole tabeli, gdyż w dwóch pierwszych przypadkach z ligi spadłyby Amiens oraz Toulouse. W tym ostatnim, czyli sytuacji po 19. kolejkach, miejsce Amiens zajęłoby Nimes. Przypomnijmy, że zespół z 18. miejsca powinien zmierzyć się w barażach z trzecią ekipą Ligue 2. Na zapleczu miejsca premiowane awansem zajęły Lens i Lorient, trzecie było AC Ajaccio.


Kwestią sporną pozostaje również udział w Lidze Europy, gdyż w przypadku wdrożenia pierwszego bądź trzeciego pomysłu w europejskich nie zagra Olympique Lyon.

 

Tymi kwestiami ma zająć się w czwartek zarządzająca rozgrywkami Zawodowa Liga Piłkarska (LFP), ale wiążące decyzje zapadną prawdopodobnie dopiero w połowie maja podczas Zgromadzenia Generalnego LFP.

 

Wieczorem prezes Francuskiej Federacji Piłkarskiej Noel Le Graet oświadczył, że decyzje powinny być podejmowane „zgodnie z przepisami”, a biorąc pod uwagę ostatnią rozegraną kolejkę ligową oznaczałoby to, że mistrzem kraju zostanie Paris Saint-Germain, ekstraklasę opuszczą Toulouse i Amiens, a ich miejsce zajmą Lorient i Lens.

 

Po 28 kolejkach Ligue 1 w tabeli zdecydowanie prowadzi Paris Saint-Germain, wyprzedzając o 12 punktów Olympique Marsylia. Stołeczny klub rozegrał jedno spotkanie mniej.

 

Według ostatnich danych we Francji prawie 166 tys. osób zaraziło się koronawirusem, a zmarło ponad 23 tys. 

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze