Ukłon w kierunku Heynena! PlusLiga zakończy się wcześniej

Siatkówka
Ukłon w kierunku Heynena! PlusLiga zakończy się wcześniej
fot. Cyfrasport
Prośby Vitala Heynena zostały wysłuchane. PlusLiga zakończy się wcześniej.

Szukane jest optymalne rozwiązanie, by kolejny sezon PlusLigi zakończył się w weekend 17-18 kwietnia - poinformowała Polska Liga Siatkówki. Z prośbą o przyśpieszenie zakończenia rozgrywek zwrócił się do działaczy trener reprezentacji Vital Heynen.

W czwartek PLS ogłosiła, że szefowie klubów ekstraklasy mężczyzn zgodnie postanowili, iż sezon 2020/21 ma rozpocząć się dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie zakładano. Pierwsza kolejka miałaby się więc odbyć w dniach 11-13 września. Zaznaczono, że w tej sprawie odbędą się jeszcze rozmowy z władzami państwowymi. Dzień później podano, że trwają prace, aby faza play off zakończyła się w połowie kwietnia, a nie jak początkowo planowano - w maju. Przyznano, że działania te to efekt prośby, z jaką zwrócił się do zarządu PLS Heynen.

 

- Rozmawiałem z trenerem przez telefon, dodatkowo otrzymaliśmy maila, w którym Vital poprosił o to, by skończyć sezon około 15 kwietnia - zaznaczył prezes PLS Paweł Zagumny.

 

Igrzyska w Tokio, na które awans wywalczyli biało-czerwoni, miały się odbyć latem. Zostały jednak przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa. W trakcie sezonu 2019/20 Heynen w jednym z wywiadów zaznaczył, że chciał, by zakończenie bieżących zmagań w PlusLidze zostało przyśpieszone, by miał więcej czasu na przygotowania drużyny narodowej do turnieju olimpijskiego. Szef PLS odparł wówczas, że Belg zasygnalizował to za późno.

 

- Cieszę się, że selekcjoner tym razem nie zwlekał i poinformował nas o swoim pomyśle i oczekiwaniach w momencie, gdy terminarz rozgrywek jest na etapie finalizowania. W poprzednim sezonie dostaliśmy taki sygnał tak późno, że nie dałoby się już nic zrobi - podkreślił Zagumny w piątkowym komunikacie.

 

ZOBACZ: Żartowniś Kwolek jednak zostaje w Warszawie! "To były takie śmieszki"

 

Prezes PGE Skry Bełchatów Konrad Piechocki z kolei zaznaczył, że kluby i kadra to naczynia połączone.

 

- Wszyscy musimy ciągnąć ten wózek w jedną stronę i chcemy zarówno wyłonić mistrza Polski, ale też dać czas Vitalowi na przygotowanie do igrzysk - zapewnił.

 

Kluby w przyszłym tygodniu mają otrzymać warianty kalendarza na nowy sezon. Zagumny podkreślił, że przekazane w ostatnich dniach daty rozpoczęcia i zakończenia rozgrywek obowiązują na ten moment, ale mogą zostać przymusowo zmienione w związku z koronawirusem.

 

- Jest bardzo wiele czynników związanych z epidemią, które mogą ten kalendarz skorygować. Gdy tylko będziemy pewni, że jest on w ostatecznej wersji, to przekażę go selekcjonerowi - zaznaczył.

 

Sezon 2019/20 został przerwany 12 marca i zakończony niespełna dwa tygodnie później. Do końca fazy zasadniczej w PlusLidze pozostały dwie kolejki i medali nie przyznano.

 

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie