Mistrz świata zrujnowany przez koronawirusa

Inne
Mistrz świata zrujnowany przez koronawirusa
fot. PAP
Patrik Sjoeberg przyznał, że pandemia koronawirusa zniweczyła jego wszystkie plany finansowe.

Były mistrz świata i trzykrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż Szwed Patrik Sjoeberg przyznał, że pandemia koronawirusa zniweczyła jego wszystkie plany finansowe do tego stopnia, że nie ma środków nawet na zapłacenie czynszu za mieszkanie i oczekuje eksmisji.

55-letni Sjoeberg był w swoim czasie ikoną szwedzkiego sportu, a ze względu na rozrywkowy tryb życia także celebrytą, bon vivantem i częstym gościem na łamach kolorowych magazynów.

 

Przystojny, długowłosy blondyn o wrzosie 199 centymetrów był nazywany lekkoatletycznym Bjoernem Borgiem, skakał w pokazowych konkursach przy muzyce Abby, występował w telewizji i zarabiał na reklamach najlepszych produktów. Uwielbiał drogie i szybkie samochody i był stałym członkiem sztokholmskiego jet-setu bawiącego się codziennie w najdroższych klubach stolicy Szwecji.

 

Przyznał, że przez wiele lat nadużywał alkoholu i narkotyków, "wpadł w szpony hazardu" i nawet nie wiedział przez wiele lat, jakiej wysokości są jego zarobki. Był też ścigany przez urząd skarbowy za ukrywanie dochodów.

 

W 1996 roku rozpoczął się upadek. Z jednej ze sportowych imprez podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Goeteborgu, których był ambasadorem, został wyprowadzony w kajdankach razem z płotkarzem Svenem Nylanderem za posiadanie kokainy. Później przyznał, że przez wiele lat używał narkotyków, ale nigdy podczas zawodów.

 

Później przez jakiś czas mieszkał w Brazylii, gdzie budował pola golfowe, lecz po kolejnej terapii od uzależnień powrócił do Szwecji, gdzie wydał w 2011 roku autobiografię pod tytułem "To, czego nie widzieliście".

 

Opisał w niej m.in. molestowanie seksualne przez swojego ojczyma i trenera Viljo Nousiainena. Książka była wielkim sukcesem m.in. za swoja otwartość dotyczącą wtedy tematu tabu w szwedzkim społeczeństwie. Dzięki niej prowadził regularnie wykłady na wyższych uczelniach, za które w 2018 otrzymał... tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Malmoe.

 

W dalszym ciągu jednak nazwisko Sjoeberg było gorącym tematem dla szwedzkich tabloidów, które wykryły niesportowe zachowanie w 2014 podczas szwedzkiej edycji "Tańca z gwiazdami", w której występował.

 

Z kilkoma innymi uczestnikami obstawiał u bukmacherów swoje wyników w programie za bardzo wysokie stawki. Według dziennika "Expressen", szczególnie dobrze zarobił na swoim wyreżyserowanym odpadnięciu.

 

Teraz w wywiadzie na początku maja na łamach dziennika "Aftonbladet" Sjoeberg przyznał, że z powodu pandemii koronawirusa, która uderzyła w gospodarkę, został zrujnowany. "Miałem zakontraktowane na cały rok występy w telewizji, wykłady i spotkania motywacyjne z biznesmenami, które w ostatnich latach z dużym sukcesem prowadziła moja firma. Wychodziłem na prostą psychicznie i finansowo, lecz w marcu wszystko zostało odwołane" - podkreślił.

 

Przyznał, że podczas kariery zarabiał dzięki swojej pozycji bardzo dużo, lecz w najlepszych czasach wszystko wydawał i dzisiaj nie posiada żadnych oszczędności, wręcz odwrotnie: "rachunki i wezwania do spłaty kredytów kumulują się". "Nie mam nawet pieniędzy na czynsz i teraz czekam na eksmisję. Nie wiem, gdzie zamieszkam. Muszę jednak przyznać, że przez wiele lat miałem naprawdę świetne życie" - powiedział.

 

Przepisy dotyczące punktualności w opłatach czynszu są w Szwecji bardzo restrykcyjne, a w przypadku eksmisji właściciel nieruchomości nie ma obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego. Sjoeberg przyznał, że sam jest ciekawy jak to się zakończy. "Może będę jak bezdomny w jakimś kartonie”.

 

Firma Szweda posiada nazwę Sjoberg 242 AB od rekordu świata, 242 centymetry, który ustanowił w 1987 roku. Według źródeł podatkowych, za rok 2018 miała 240 tysięcy euro rocznego dochodu, czyli kilka razy więcej niż średnia krajowa w Szwecji. Zdaniem mediów, były mistrz nie może więc zrzucać winy za brak pieniędzy tylko na pandemię.

 

"Dzisiaj jestem przedsiębiorcą i widzę, że nie jestem jedyny, który znalazł się w takiej sytuacji. Jest nas cała rzesza. Ciekawi mnie więc teraz, jak sobie z takimi jak my poradzi rząd, państwo i społeczeństwo, ale mam dziwne wrażenie, że szczególnie mi powiedzą: masz to, na co zasłużyłeś" - podkreślił.

 

Sjoeberg zdobył trzy medale igrzysk olimpijskich, srebrne w Los Angeles (1984) i Barcelonie (1992) oraz brązowy w Seulu (1988). W 1987 roku w Rzymie dobył mistrzostwo świata na stadionie otwartym, a w 1985 w Paryżu w hali. Czterokrotnie wygrał halowe mistrzostwa Europy. Jego rekord świata z 1987 roku jest w dalszym ciągu rekordem Europy.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Historia Przeglądu Sportowego

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie