Przełożenie igrzysk w Tokio będzie kosztowało MKOl fortunę

Inne
Przełożenie igrzysk w Tokio będzie kosztowało MKOl fortunę
fot. PAP/EPA
Przełożenie igrzysk w Tokio będzie kosztowało MKOl fortunę

Przełożenie igrzysk w Tokio z tego na przyszły rok w związku z pandemią koronawirusa będzie kosztowało Międzynarodowy Komitet Olimpijski nawet 800 milionów dolarów - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach. - Pokryjemy te koszty - zapewnił.

Zawody w stolicy Japonii miały się pierwotnie rozpocząć 24 lipca br., zamiast tego odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku.

 

- Ten kryzys ma poważne finansowe konsekwencje dla igrzysk, całego ruchu olimpijskiego i MKOl. Oczekujemy, że za tę część przygotowań, za którą jesteśmy odpowiedzialni, będziemy musieli zapłacić do 800 milionów dolarów - przyznał Bach podczas konferencji prasowej po obradach Komitetu Wykonawczego.

 

Ok. 150 milionów dolarów trafi do międzynarodowych federacji poszczególnych dyscyplin oraz narodowych komitetów olimpijskich.

 

- Dzięki temu te instytucje powinny być w stanie utrzymać swoją działalność i wspierać sportowców - dodał przewodniczący MKOl.

 

Zobacz też: IO w Tokio nie zostaną przełożone po raz kolejny. Albo 2021 rok, albo odwołanie

 

Większość środków zostanie jednak przeznaczona na zapewnienie "ducha igrzysk i jakości zawodów". MKOl będzie jednak cały czas poszukiwał oszczędności.

 

- Przewrócimy w tym celu każdy kamień. Nie ma tabu, wszystko zostanie poddane pod dyskusję - podkreślił Bach.

 

W podanej przez niego kwocie nie są uwzględnione koszty, jakie w związku z przełożeniem igrzysk będzie musiał ponieść Komitet Organizacyjny czy władze Tokio i Japonii. Niemiec nie chciał odpowiadać na pytania o dalsze losy igrzysk, gdyby nie mogły się odbyć latem przyszłego roku.

 

- Jesteśmy rok i dwa miesiące przed ceremonią otwarcia. Nie ma po co spekulować o tym, jak rozwinie się sytuacja - uciął.

 

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się ok. czterech milionów osób, a ponad 300 tys. z nich zmarło.

AB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie