Zawrotniak: Wygrałbym z bohaterami Gwiezdnych Wojen

Inne
Zawrotniak: Wygrałbym z bohaterami Gwiezdnych Wojen
fot. PAP
Radosław Zawrotniak po finałowym pojedynku turnieju indywidualnego mężczyzn w szpadzie na Mistrzostwach Polski w szermierce.

W "Poranku z Polsatem Sport" Joanna Kaczor-Bednarska porozmawiała z drużynowym wicemistrzem olimpijskim w szpadzie Radosławem Zawrotniakiem.

Joanna Kaczor-Bednarska: Skąd u Pana zainteresowanie szermierką?

 

Radosław Zawrotniak: Wychowałem się w dzielnicy Krakowa, gdzie funkcjonował klub szermierczy. Zacząłem tam uczęszczać, ponieważ miałem najbliżej. Moi rodzice nie zgodzili się, żebym trenował judo w Wiśle Kraków. Mieszkaliśmy wtedy blisko stadionu Cracovii i istniały obawy, że mógłbym zostać skojarzony z rywalizującym klubem. To były lata dziewięćdziesiąte i w środowisku kibiców różne sytuacje miały miejsce. Preferuję sporty indywidualne, ponieważ lubię polegać na sobie i mieć wszystko w swoich rękach.

 

W której roli czuje się Pan lepiej - zawodnika czy trenera?

 

Łatwiej jest prowadzić i podpowiadać zawodnikowi na zawodach, jeżeli samemu było się lub nadal jest profesjonalnym szermierzem. Patrząc z boku na pojedynek, można lepiej ocenić to z czym w danej chwili zmaga się zawodnik. Z większą świadomością da się podążać za zmieniającymi się trendami w sporcie.

 

Czy ma Pan poczucie, że pandemia koronawirusa zniweczyła ciężkie przygotowania do kwalifikacji olimpijskich?

 

Nie ukrywam, że sytuacja mocno się skomplikowała, ale staramy się myśleć pozytywnie i wyciągać wnioski. W kontekście treningu, jesteśmy w stanie jeszcze doszlifować formę Aleksandry Zamachowskiej, która w tym roku osiągnęła świetny wynik, wygrywając Puchar Świata. Jeżeli chodzi o mnie, to jestem na tyle doświadczonym zawodnikiem, że mogę optymalizować swój trening, tak by dostosować się do panujących warunków.

 

Czy podjąłby się Pan walki z bohaterem Gwiezdnych Wojen, Lukiem Skywalkerem?

 

To zależy na jakich zasadach. W normalnym pojedynku sportowym na pewno bym sobie z nim poradził. W filmie pewnie obsadzono by mnie jako czarny charakter, aczkolwiek sądzę, że byłbym w stanie przejść na jasną stronę mocy.

 

 

Poranek z Polsatem Sport od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 w Polsacie Sport, Polsacie Sport News i na Polsatsport.pl.

Joanna Kaczor-Bednarska, kl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: GROM: Tworzymy historię cz.4

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie