Zmiany w Bundelidze. Trener Piszczka zachwycony

Piłka nożna
Zmiany w Bundelidze. Trener Piszczka zachwycony
fot. PAP/EPA
Trener Borussii Dortmund Lucien Favre

W Bundeslidze, która w sobotę wznowi rozgrywki, trenerzy będą mogli w trakcie meczów przeprowadzać po pięć zmian. - Jestem zachwycony, To bardzo dobry pomysł - powiedział Lucien Favre, trener Borussii Dortmund, której piłkarzem jest Łukasz Piszczek.

Tymczasowo na możliwość przeprowadzania pięciu zmian zamiast trzech zgodę wydała Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), która nadzoruje przepisy piłki nożnej. Każdy kraj sam jednak decyduje, czy nową regulację przyjąć. W Polsce przeciwny jej jest prezes PZPN Zbigniew Boniek.

 

- Trzeba sobie szczerze powiedzieć - żaden klub nie będzie w 100 procentach gotowy do wznowienia sezonu. Nie graliśmy żadnych meczów sparingowych i powrót do formy będzie wymagał czasu. Pięć zmian będzie konieczne - podkreślił Favre.

 

Pandemia koronawirusa spowodowała, że niemal na całym świecie piłkarskie rozgrywki przerwano na początku marca. Przez większość czasu zawodnicy nie mogli nawet wspólnie trenować.

 

Zobacz też: Brak plucia i całowania piłki. Nowe wytyczne dla piłkarzy

 

IFAB zmianę w przepisach wprowadziła w trosce o zdrowie piłkarzy. Ligi będą bowiem próbowały w krótkim czasie nadrobić ponad dwumiesięczną przerwą w grze, a w niektórych krajach może być ona jeszcze znacznie dłuższa. Bundesliga jest pierwszą z największych lig, w której nastąpi powrót do rywalizacji.

 

W Niemczech powrót do gry nastąpi pod wieloma warunkami. Przede wszystkim mecze rozgrywane będą przy pustych trybunach, a piłkarze i inni uczestnicy muszą zachować szczególne środki ostrożności.

 

Zawodnicy mają zakaz plucia, wspólnego wbiegania na boisko, powitania przez uścisk dłoni, przybijania "piątek" czy przytulania się po strzeleniu bramki. W takich przypadkach wolno jedynie zetknąć się łokciami lub butami. Rezerwowi i sztab trenerski będą musieli mieć założone maski.

 

- Gra bez kibiców, szczególnie dla nas przyzwyczajonych do 80 tysięcy fanów na stadionie, będzie wyjątkowa pod względem psychologicznym. Podajesz, strzelasz i nie ma żadnej reakcji z trybun. Cieszę się, że klub zatrudnił dodatkowo trenera mentalnego - powiedział Favre.

 

Jego zespół wznowienie sezonu zacznie od prestiżowych derbów Zagłębia Ruhry z Schalke 04 Gelsenkirchen. Dortmundczycy potrzebują zwycięstwa, aby wywrzeć presję na prowadzącym w tabeli Bayernie Monachium, który ma 55 punktów, czyli o cztery więcej od drugiej BVB.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

AB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze