Nikt przed nim tego nie dokonał! Słynny trener siatkarski trafi do Księgi Guinessa?

Siatkówka
Nikt przed nim tego nie dokonał! Słynny trener siatkarski trafi do Księgi Guinessa?
fot. PAP
Nikołaj Karpol jest uznawany za najlepszego trenera w historii kobiecej siatkówki.

Jest uznawany za najlepszego trenera w historii kobiecej siatkówki i nie powiedział jeszcze w tym fachu ostatniego słowa! 82-letni Nikołaj Karpol w przyszłym sezonie nadal będzie trenował klub Urałoczka Jekaterynburg i – jak informują rosyjskie media – może wkrótce trafić do Księgi Rekordów Guinessa!

Nikołaj Karpol urodził się 1 maja 1938 w Polsce – we wsi Bereźnica, w województwie poleskim. Przez wiele lat był selekcjonerem siatkarek reprezentacji ZSRR, a następnie Rosji (1978–82 i 1988–2004). Z drużyną narodową osiągnął wiele sukcesów, z dwoma złotymi medalami olimpijskimi (Moskwa 1980, Seul 1988) i mistrzostwem świata (1990) na czele. Jest uznawany za szkoleniowca o silnym charakterze, który prowadzi swe zespoły twardą ręką.

 

Prezes siatkarskiego giganta potwierdził transfer Smarzek

 

Trudno w to uwierzyć, ale Karpol trenuje siatkarki Urałoczki Jekaterynburg od... 1969 roku! Jego drużyna wywalczyła w tym czasie 11 tytułów mistrza ZSRR, a następnie 14 złotych medali mistrzostw Rosji; osiem razy zdobyła tytuł najlepszej klubowej drużyny Europy. Tak długo, czyli ponad pół wieku, nikt na świecie nie prowadził jednego klubu. Wszechrosyjska Federacja Siatkówki (ВФВ) ma złożyć wniosek o rejestrację tego niesamowitego wyczynu w Księdze Rekordów Guinnessa.

 

Dlaczego zdecydowano się na to dopiero teraz? Okazuje się, że dopiero niedawno Karpol pobił osiągnięcie Connie Macka, który był wieloletnim menadżerem baseballistów Philadelphia Athletics (1901–50), których prowadził jeszcze w wieku 87 lat. Guy Roux trenował piłkarzy AJ Auxerre przez czterdzieści cztery lata (1961–2005). Francuz jest rekordzistą wśród piłkarskich szkoleniowców i wyprzedza o rok legendarnego Willie Maleya, który przez 43 lata prowadził Celtic Glasgow (1897–1940).

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze