Lorek: Szelest tenisowych piłek na Florydzie

Szelest tenisowych piłek na Florydzie. Na zdjęciu Alison Riske.

Cztery utalentowane tenisistki wystąpią w turnieju pokazowym w West Palm Beach. Trzy Amerykanki i Australijka urodzona w… Chorwacji zaprezentują szeroką gamę umiejętności. Transmisje turnieju z Florydy od piątku do niedzieli w Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News.

21 lipca 2019 roku Amerykanka Alison Riske wyszła za mąż za byłego tenisistę z Indii: Stephena Amritraja i kwitnie… Stephen nie był geniuszem rakiety (jego najlepszy ranking: 973 osiągnął 11 czerwca 2007 roku), ale miłość łącząca ludzi ma niewiele wspólnego z liczbą posłanych asów czy winnerów. Riske jest zauroczona mężczyzną swojego życia, kulturą Indii, ale nie ukrywa, że chciałaby jeszcze kilka razy przeżyć emocje jakich doświadczyła podczas ubiegłorocznego Wimbledonu… Począwszy od pierwszej rundy czuła się wybornie na londyńskiej trawie. Donna Vekić, Ivana Jorović, Belinda Bencić, Ash Barty… Apetyt rósł, a w ćwierćfinale przed Alison wyrosła królowa trawy: Serena Williams. Alison grała jak w transie. Chodziła do linii serwisowej, posyłała fascynujące passing shoty i w trzecim secie przełamała Serenę już w gemie otwarcia. Tyle, że wojowniczkę nie tak łatwo unicestwić… Williams odrodziła się i wygrała decydującego seta: 6-3. „Życzę Serenie, aby wygrała kolejnego Wielkiego Szlema” – wyszeptała po znakomitym meczu Riske. Nic z tego, bo na drodze Sereny wyrosła w finale niestrudzona Rumunka Simona Halep i rozwiała marzenia Amerykanki o ósmym triumfie na kortach Wimbledonu. Halep… To właśnie Simona wylała sporo potu, aby w I rundzie US Open’2014 pokonać tenisistkę grającą z dziką kartą: Danielle Rose Collins… Krnąbrna dziewczyna z St. Petersburga na Florydzie urwała seta Rumunce. Danielle również zobaczymy podczas turnieju w West Palm Beach.

Trzy mecze w piątek i trzy w sobotę

Alison Riske zajmuje 19 miejsce w rankingu, a Danielle Collins okupuje 51 miejsce. Collins była już 23 singlistką globu, a w styczniu 2019 roku olśniła świat. W IV rundzie Aussie Open pokonała Angelique Kerber: 6-0, 6-2. Collins była odkryciem turnieju w Melbourne Park docierając aż do półfinału. Na kortach ziemnych Danielle już nie błyszczała. Nad Wełtawą Collins uległa Jennifer Brady w turnieju J&T Banka Prague Open. Trzeci set był wielce wymowny: 0-6… Występ w wielkoszlemowym Roland Garros zakończyła na II rundzie przegrywając z Ash Barty.

Na szczęście na Florydzie Collins nie będzie musiała grać na korcie ziemnym. Mecze fazy grupowej, które rozpoczną się o godzinie 18.00 czasu polskiego odbędą się w piątek oraz w sobotę. Gra będzie się toczyć do dwóch wygranych setów. Nie będzie gry na przewagi. Przy stanie 3-3 rozegrany zostanie tiebreak do 7 punktów.

Każda z tenisistek rozegra trzy pojedynki w fazie grupowej. Zawodniczki, które zajmą pierwsze i drugie miejsce w grupie, powalczą w niedzielę o zwycięstwo w turnieju. Co ciekawe, mecze o pierwsze oraz o trzecie miejsce odbędą się wedle innych zasad niż mecze fazy grupowej. Pojedynki do dwóch wygranych setów, lecz w odróżnieniu od meczów w grupie, nie do czterech gemów, lecz do sześciu. Co więcej, obowiązuje gra na przewagi. Przy stanie 1-1 w setach, o losach meczu rozstrzygnie mistrzowski tiebreak do 10 punktów. W niedzielę 24 maja odbędą się dwa mecze: o I oraz o III miejsce.

Tomljanović uwielbia Florydę

Mając 13 lat Ajla Tomljanović pofrunęła na Florydę, aby szlifować tenisowe umiejętności w akademii Chris Evert. Legendarnej Evert, która od sierpnia 1973 do maja 1979 roku nie przegrała ani jednego meczu na kortach ziemnych… 125 triumfów! „Chrissie jest dla mnie jak druga mama. Prawdziwa tenisowa przewodniczka i kobieta troszcząca się o mnie na każdym kroku” – mówi o Evert Tomljanović. Ajla już nie gra dla Chorwacji, jeno reprezentuje Australię… W jednym i drugim kraju kochają koszarkę (basketball). Pytanie czy miłość do sportu wyssana na Bałkanach, a teraz kontynuowana w Down Under wydźwignie Ajlę, która zakochana jest w Rzymianinie Matteo Berrettinim… Tomljanović, aktualnie 56 rakieta świata, to była mistrzyni debla juniorek Australian Open’2009 u boku Christiny McHale…

Najmłodsza uczestniczka turnieju – 28 rakieta świata Amanda Anisimova dopiero 31 sierpnia ukończy 19 lat. Młoda Amerykanka osiągnęła półfinał Roland Garros w 2019 roku. W kwietniu 2019 roku Amanda złowiła dziewiczy skalp wygrywając turniej Claro Open Colsanitas w Bogocie. Trzy sety z Astrą Sharmą, solidną deblistką z Australii… Anisimova wzoruje się na Serenie Williams i Marii Szarapowej. Strach się bać jeżeli pójdzie w ślady dwóch mistrzyń…

Transmisje turnieju z Florydy od piątku do niedzieli w Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News.