Królowa Polskiej Siatkówki: Kolejne dwie pary!

Siatkówka
Królowa Polskiej Siatkówki: Kolejne dwie pary!
fot. Cyfrasport
Królowa Polskiej Siatkówki: Kolejne dwie pary!

Choć może powinniśmy od nich zacząć, tym bardziej że to właśnie nasze panie otworzyły pasmo sukcesów polskiej siatkówki w XXI wieku, to jednak z poślizgiem nadrabiamy zaległości – po wyborze Giganta i Drużyny Gigantów, czas na Królową Polskiej Siatkówki ostatnich 20 lat.

Zadanie jest o tyle ułatwione, że niewątpliwie najsilniejszą żeńską kadrę w tym wieku zbudował trener Andrzej Niemczyk. Po nim ani Ireneusz Kłos, ani Marco Bonitta, Jerzy Matlak, Alojzy Świderek, Piotr Makowski, czy Jacek Nawrocki nie zbliżyli się do sukcesów „Niemca”. Najbliżej byli Bonitta i Matlak. Pierwszy awansował na igrzyska olimpijskie, a drugi wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy.

 

To jednak drużyna Niemczyka w 2003 i 2005 roku dwa razy sięgnęła po tytuł najlepszej na Starym Kontynencie, a jego podopieczne były wówczas cenione w czołowych klubach Europy i zyskały status gwiazd międzynarodowej siatkówki.

 

W poniedziałek do kolejnej rundy awansowały Małgorzata Glinka-Mogentale oraz Dorota Świeniewicz. Czas na kolejne dwie pary! Oto krótki opis czterech zawodniczek.

 

Katarzyna Skowrońska-Dolata

 

Trzecia z wielkich dam naszej siatkówki, która do dwóch tytułów mistrzyni Europy dołożyła wspaniałą karierę międzynarodową. Najmłodsza z grona, w 2003 roku miała zaledwie 20 lat, kiedy wchodziła do drużyny, grając na pozycji środkowej bloku. Później karierę zrobiła jako przyjmująca i przede wszystkim atakująca. Grała w Vicenzie, Novarze, Pesaro, Fenerbahce czy Foppapedretti Bergamo. W kraju nie zdążyła sięgnąć po złoto, ale nadrobiła to później zostając mistrzynią Włoch, Turcji, Chin, Azerbejdżanu, wygrywając Klubowe Mistrzostwa Azji, Klubowe Mistrzostwa Świata i trzykrotnie zajmując trzecie miejsce w Lidze Mistrzyń. Wielokrotnie wybierana najlepszą siatkarką turniejów, a w kraju najlepszą siatkarką roku.

 

Joanna Mirek

 

Dwukrotna mistrzyni Europy, choć nieszczęsna kontuzja tuż przed startem Euro 2003 pozbawiła ją szansy występu w tej pierwszej imprezie. Ma na koncie krótkie przygody w Italii i Rosji, ale poza tym na polskich parkietach spędziła dwie dekady i zanotowała 12 medali mistrzostw kraju, w tym sześć złotych. Do tego wywalczyła trzy Puchary Polski.

 

Joanna Wołosz

 

Kiedy Glinka, Świeniewicz i Skowrońska zdobywały pierwsze mistrzostwo Europy, Wołosz miała dopiero 13 lat. W reprezentacji zadebiutowała więc w 2010 roku, sezon po wywalczeniu brązowego medalu na Starym Kontynencie przez ekipę Matlaka. Wówczas rozpoczynała się zmiana pokoleniowa, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Efekt? „Tylko” srebrny medal Igrzysk Europejskich w Baku i brązowy Ligi Europejskiej. Ale na arenie klubowej Wołosz od jakiegoś czasu udowadnia, że jest znakomitą siatkarką. Ma już na koncie dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski, dwa mistrzostwa i Puchar Włoch, trzy medale Ligi Mistrzyń oraz złoto Klubowych Mistrzostw Świata. O jej klasie świadczą także indywidualne nagrody – MVP finału włoskiej Serie A, nagroda najlepszej rozgrywającej Final Four Ligi Mistrzyń i Klubowych Mistrzostw Świata, czy MVP Pucharu Włoch.

 

Katarzyna Skorupa

 

Choć od lat nie jest powoływana do reprezentacji, za granicami ma markę znakomitej rozgrywającej. W reprezentacji jej największym sukcesem był występ na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W rodzimej lidze zdążyła wywalczyć sześć medali mistrzostw Polski, w tym złoty z Aluprofem Bielsko-Biała i trzy Puchary Polski. W 2011 roku wyjechała z kraju. Od tamtej pory była dwukrotną mistrzynią Azerbejdżanu, mistrzynią i zdobywczynią dwóch Pucharów Włoch, wicemistrzynią Turcji oraz czterokrotną medalistką Ligi Mistrzyń.

 

Oto zestaw par naszej zabawy:

 

1/8 finału

 

Małgorzata Glinka-Mogentale – Maria Liktoras

Dorota Świeniewicz – Milena Rosner

Katarzyna Skowrońska-Dolata – Joanna Mirek

Joanna Wołosz – Katarzyna Skorupa

Magdalena Śliwa – Anna Werblińska

Aleksandra Jagieło – Izabela Bełcik

Mariola Zenik – Agata Mróz-Olszewska

Małgorzata Niemczyk – Malwina Smarzek-Godek

Sonda z pojedynkiem Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty z Joanną Mirek dostępna pod tym LINKIEM.

Sonda z pojedynkiem Joanny Wołosz z Katarzyną Skorupą dostępna pod tym LINKIEM.

Marcin Lepa, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie