Manchester United pozwał twórców i wydawcę Football Managera

E-sport
Manchester United pozwał twórców i wydawcę Football Managera
fot. PAP
Manchester United oskarżył twórców i wydawcę Football Managera o bezprawne użycie nazwy i herbu.

Manchester United wszedł na drogę sądową z firmami Sports Interactive i SEGA odpowiedzialnymi kolejno za produkcję i dystrybucję kultowej serii Football Manager. Angielski klub uważa, że naruszyły one znak towarowy, nie dodając do gry oficjalnego herbu i zastępując go uproszczonym logo.

Zamiast oficjalnego herbu "Czerwonych Diabłów" twórcy zdecydowali się zamieścić w grze mniej szczegółowe logo w czerwono-białe pasy. Klub jest zdania, że takie rozwiązanie pozbawia właściciela licencji do korzystania z jego nazwy i herbu, a co za tym idzie nazwa "Manchester United" została użyta w grze w sposób bezprawny.

 

Studio oraz wydawca odpierają te zarzuty tłumacząc, że użycie nazwy klubu jest uzasadnionym odniesieniem do drużyny piłkarskiej w kontekście piłki nożnej i jest stosowane w Football Managerze, a wcześniej w Championship Managerze od 1992 roku. Niektórzy internauci zwrócili uwagę na ten fakt i dziwią się, dlaczego Manchester United zgłosił pretensje dopiero po 28 latach. Sugerują też, że klub próbuje w ten sposób łatać straty spowodowane pandemią koronawirusa - oczywiście kosztem brytyjskiego studia Sports Interactive i japońskiego wydawcy.

 

Przygotowano również pozew zwrotny, w którym obie firmy oskarżyły klub o "jawne zwalczanie legalnej konkurencji w dziedzinie gier wideo, poprzez uniemożliwienie korzystania z nazwy drużyny piłkarskiej". Co więcej, zwrócili uwagę na fakt, że klub zgodził się wcześniej na korzystanie z nazwy i herbu w grze Football Manager i nie ma obecnie podstaw do stawiania tego typu zarzutów.

 

Kolorytu nadaje również to, że gra cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród pracowników i zawodników klubu, a sztab i personel scoutingowy z Old Trafford często prosił Sports Interactive o udostępnienie bazy danych Football Managera w celach scoutingowych...

 

FIFA 20: Lukaku wyśmiał twórców gry. Ich reakcja była natychmiastowa

 

Na razie nie wiadomo jaki będzie finał tej historii i czy śladem Manchesteru United nie pójdą inne kluby. Sąd postanowił odroczyć termin rozprawy.

 

Oglądaj w akcji najlepszych esportowców na świecie. Śledź polskie i międzynarodowe rozgrywki w League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy FIFA 20. Dowiedz się więcej dzięki programom, w którym eksperci rozłożą na czynniki pierwsze wszystkie najważniejsze wydarzenia ze świata esportu. Bądź na bieżąco z nowinkami technologicznymi, dzięki rzetelnym recenzjom sprzętu i gadżetów. Baw się, oglądając programy rozrywkowe z gwiazdami internetu, kultowe seriale anime, czy talk-show z udziałem twórców gier. Włącz Polsat Games i zobacz, co jest grane!

AŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze