Wirtualna Akademia Piłkarska: Dlaczego najważniejszym zadaniem Xaviego na boisku było… rozglądanie się?

Piłka nożna
Wirtualna Akademia Piłkarska: Dlaczego najważniejszym zadaniem Xaviego na boisku było… rozglądanie się?
fot. PAP
Zapraszamy na kolejny odcinek wykładu prosto z Wirtualnej Akademii Piłkarskiej.

Dariusz Wdowczyk - były piłkarz Legii, reprezentacji Polski i Celtiku Glasgow, trener m.in. Legii i Polonii Warszawa, z którymi zdobył mistrzostwo kraju - w trzecim odcinku swoich wykładów w Wirtualnej Akademii Piłkarskiej skupia się na zadaniach pomocników.

Wdowczyk – 53-krotny reprezentant kraju, obecnie ekspert Polsatu Sport, w naszej „Wirtualnej Akademii Piłkarskiej” opowiadał już o ogólnych zasadach taktyki oraz o zadaniach, jakie na boisku wypełniają zawodnicy formacji defensywnej (odcinek pierwszy znajdziesz TUTAJ, odcinek drugi obejrzysz TUTAJ).

 

Teraz skupi się na formacji pomocy. Jaką rolę spełniają na boisku jej zawodnicy? Wiadomo - pomagają – w obronie i ataku. Jak się poruszają, z kim współpracują, jaką powinni mieć charakterystykę?

 

- Pomocnicy to ludzie kreatywni. Każdy z nich musi mieć oczy dookoła głowy. To przez tę formację przechodzi każda piłka – mówi w trzecim wykładzie przy naszej „taktycznej tablicy” Dariusz Wdowczyk.


- Kiedyś zapytano Xaviego, legendę Barcelony – jaka jest jego rola na boisku. Odpowiedział – rozglądanie się. I to prawda. Gdy nagrano o nim filmik, który można znaleźć w mediach społecznościowych, to rzeczywiście widać, że Xavi nieustannie się rozgląda, przewiduje co może się zdarzyć. Patrzy kto jest przy nim, jak zbudować akcję. To jest właśnie najlepszy możliwy przykład kreatywnego pomocnika. W momencie przyjęcia piłki on już wie, jak rozegrać dalej akcję – dodaje „Wdowiec”.


Tak jak w poprzednich odcinkach o roli pomocników na boisku nasz ekspert opowiada na przykładzie najpopularniejszego ustawienia taktycznego 4-4-2.


Jaka jest w nim rola bocznych pomocników, a jaka środkowych? Dlaczego piłkarze na bokach pomocy często zmieniają się stronami, a prawie nigdy nie robią tego boczni obrońcy? Dlaczego najczęściej jeden środowy pomocnik jest ustawiany defensywnie, a drugi to gracz ofensywny? Kiedy boczni pomocnicy schodzą do środka boiska. Komu wówczas robią miejsce?


Jakie cechy powinien mieć boczny pomocnik, a jakie środkowy. Który z nich musi być szybszy, a który bardziej kreatywny. Z jakimi innymi zawodnikami na boisku współpracują najbliżej?


Co się stanie, gdy nasz boczny pomocnik jest leniwy? Jakie niebezpieczeństwa wówczas czyhają na jego drużynę. Jak np. zneutralizować Kamila Grosickiego?


Do czego w ustalaniu taktyki przydają się statystyki zawodników? O czym rozmawiają ze sobą zawodnicy i dlaczego to takie ważne?


Ciekawe? Pewnie! Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w materiale wideo. Zapraszamy!

 

Dariusz Wdowczyk, B, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze