Dwaj mistrzowie świata zadecydowali! Cenne siatkarskie nabytki w Warszawie

Siatkówka
Dwaj mistrzowie świata zadecydowali! Cenne siatkarskie nabytki w Warszawie
Fot. Cyfrasport
Artur Szalpuk przekazał swój złoty medal MŚ 2018 do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Artur Szalpuk i Paweł Zagumny to siatkarze, których polskim kibicom nie trzeba przedstawiać. Obaj osiągali sukcesy w reprezentacji Polski, obaj podarowali swe złote medale mistrzostw świata Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Oryginalne złote medale z siatkarskich mistrzostw świata z 2014 i 2018 roku oraz koszulki polskiej reprezentacji z tych dwóch imprez to najnowsze nabytki, które w ostatnim czasie wzbogaciły kolekcję Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Podarowali je Paweł Zagumny i Artur Szalpuk. Obaj Darczyńcy pojawili się w siedzibie muzeum osobiście. Oficjalne przekazanie unikalnych pamiątek z ich wspaniałych karier nastąpiło w środę 27 maja.

 

Zagumny, oprócz medalu z rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata w 2014 roku i biało-granatowego trykotu z numerem 5 z tej imprezy, "powierzył" muzeum także piłkę, którą własnoręcznie podpisał. Zarówno te cenne obiekty, jak też medal MŚ 2018 wywalczony przez Szalpuka oraz biało-czerwoną koszulkę, w której w nich grał, można już podziwiać na ekspozycji stałej.

 

 

Paweł Zagumny to jeden z najlepszych rozgrywających w historii polskiej reprezentacji siatkarzy. W latach 1996–2014 rozegrał w niej 427 spotkań. Wywalczył z nią mistrzostwo (2014) i wicemistrzostwo świata (2006), triumfował w mistrzostwach Europy (2009) i Lidze Światowej (2012) oraz sięgnął po srebrny medal w Pucharze Świata (2011). Po zakończeniu kariery został działaczem sportowym, a od 2019 roku pełni funkcję prezesa Polskiej Ligi Siatkówki.

 

Artur Szalpuk, choć ma dopiero 25 lat, też zapisał już na swoim koncie wiele sukcesów. Oprócz mistrzostwa świata, które zdobył wraz z reprezentacją w 2018 roku, ma również w dorobku brązowy medal mistrzostw Europy (2019), a także srebro (2019) i brąz (2015) wywalczone w Pucharze Świata oraz brąz w Lidze Narodów (2019), która od 2018 roku zastąpiła rozgrywki Ligi Światowej.

 

Nowe siatkarskie nabytki można już oglądać w siedzibie Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie. Nadal można też oglądać poświęconą tej dyscyplinie wystawę czasową "Gramy o medale", którą przygotowano wraz z prywatnym muzeum siatkarskim Volley Bajka oraz Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

RM, Polsat Sport, muzeumsportu.waw.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie